O nás     Inzerce     KontaktO rodičích a jejich dětech již od roku 2009
Hledat
Nepřehlédněte: Pohádky pro děti
Tip na knihu: Polepšovna pro čarodějky
7 tipů, jak být úplně v pohodě
Jak řešit neplodnost
Hlavní rubriky: Těhotenství, Zdraví, Péče o dítě, Výchova dítěte, Zábava a volný čas, Rodiče sobě, Diskuze, Služby pro rodiče, Speciály


Kyberšikana

Pro mnoho dětí je v současné době používání počítače a mobilního telefonu naprostou samozřejmostí. Moderní technologie s sebou přináší mnoho výhod, ale někdy mohou pro děti představovat i nebezpečí, a to v podobě počítačové šikany (kyberšikany). Co to vlastně je a jak se liší od tradiční šikany? Jak rozpoznat, že je dítě obětí tohoto druhu šikany? A je možné své děti před kyberšikanou nějak chránit? Odpovědi na tyto a další otázky vám přinese dnešní článek.

Co je počítačová šikana/kyberšikana

Za počítačovou šikanu se považuje takové chování, kdy osoba/pachatel využívá elektronické prostředky (mobily, internet, e-maily,…) k obtěžování, urážení, zesměšňování, ponižování apod. jiné osoby či celé skupiny.

Podoby kyberšikany

Foto: redakce
Foto: redakce
Mezi nejčastější podoby kyberšikany patří zasílání urážlivých a útočných SMS zpráv či e-mailů, nahrávání ponižujících, zesměšňujících scén na mobilní telefon a jejich následné rozesílání nebo umístění na internet (v tomto případě pak může dojít k dalšímu stahování a šíření), vytváření webových stránek, kde je oběť různými způsoby urážena či zesměšňována, rozesílání nevhodných, urážlivých a podobně zpráv, obrázků či videí jménem někoho jiného.

Kyberšikana může mít i mnoho dalších podob.

Rozdíl mezi šikanou a kyberšikanou

V případě kyberšikany postižený zpravidla nezná osobu, která ho šikanuje. Agresor se schovává za přezdívku, může měnit identitu… Oproti tradiční šikaně může být oběť kontaktována kdykoliv a kdekoliv. Navíc si zprávu, obrázek, video může uložit a opětovně prohlížet.

Jak se zachovat

Rodič by měl dítěti vysvětlit, že tento druh šikany existuje. Pro dítě je důležité vědět, že se s tímto problémem může kdykoliv obrátit na rodiče. Zároveň by rodiče měli vědět, kde se jejich dítě na internetu pohybuje a také dítěti stanovit jasná pravidla ohledně využívání počítače.

Děti by měly vědět, že:

  1. nemají nikde uvádět žádné soukromé údaje o sobě a své rodině
  2. na urážlivé zprávy se nereaguje (zprávy je vhodné ukládat jako důkazy)
  3. v případě šikany je možné změnit svou virtuální identitu či telefonní číslo

 

Informace čerpány:

www.protisikane.cz

www.saferinternet.cz

 

V případě potřeby můžete kontaktovat asistenční linku.


(17. 2. 2010 | redakce)


Související články: Šikana ve škole, Jak se vyhnout negativním zkušenostem s internetem Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Kyberšikana a Facebook
Prosím, pokud je Vám od 13 do 16 let, udělějte si chvilku čas na anonymní dotazník týkající se Facebooku a kyberšikany. Děkuju! http://kybersikana-facebook.vyplnto.cz/ ...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2009-2024 JaRodic.cz, ISSN 1804-0632
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: redakce(at)jarodic.cz | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu JaRodic.cz a ochrana soukromí | pg(6882)