Pro mnoho dětí je v současné době používání počítače a mobilního telefonu naprostou samozřejmostí. Moderní technologie s sebou přináší mnoho výhod, ale někdy mohou pro děti představovat i nebezpečí, a to v podobě počítačové šikany (kyberšikany). Co to vlastně je a jak se liší od tradiční šikany? Jak rozpoznat, že je dítě obětí tohoto druhu šikany? A je možné své děti před kyberšikanou nějak chránit? Odpovědi na tyto a další otázky vám přinese dnešní článek.
Za počítačovou šikanu se považuje takové chování, kdy osoba/pachatel využívá elektronické prostředky (mobily, internet, e-maily,…) k obtěžování, urážení, zesměšňování, ponižování apod. jiné osoby či celé skupiny.
Foto: redakceMezi nejčastější podoby kyberšikany patří zasílání urážlivých a útočných SMS zpráv či e-mailů, nahrávání ponižujících, zesměšňujících scén na mobilní telefon a jejich následné rozesílání nebo umístění na internet (v tomto případě pak může dojít k dalšímu stahování a šíření), vytváření webových stránek, kde je oběť různými způsoby urážena či zesměšňována, rozesílání nevhodných, urážlivých a podobně zpráv, obrázků či videí jménem někoho jiného.
Kyberšikana může mít i mnoho dalších podob.
V případě kyberšikany postižený zpravidla nezná osobu, která ho šikanuje. Agresor se schovává za přezdívku, může měnit identitu… Oproti tradiční šikaně může být oběť kontaktována kdykoliv a kdekoliv. Navíc si zprávu, obrázek, video může uložit a opětovně prohlížet.
Rodič by měl dítěti vysvětlit, že tento druh šikany existuje. Pro dítě je důležité vědět, že se s tímto problémem může kdykoliv obrátit na rodiče. Zároveň by rodiče měli vědět, kde se jejich dítě na internetu pohybuje a také dítěti stanovit jasná pravidla ohledně využívání počítače.
Děti by měly vědět, že:
Informace čerpány:
V případě potřeby můžete kontaktovat asistenční linku.