O nás     Inzerce     KontaktO rodičích a jejich dětech již od roku 2009
Hledat
Nepřehlédněte: Pohádky pro děti
Tip na knihu: Polepšovna pro čarodějky
7 tipů, jak být úplně v pohodě
Jak řešit neplodnost
Hlavní rubriky: Těhotenství, Zdraví, Péče o dítě, Výchova dítěte, Zábava a volný čas, Rodiče sobě, Diskuze, Služby pro rodiče, Speciály


Neplodnost

Měsíc za měsícem jen jedna čárka na těhotenském testu. Zklamání, smutek a s přibývajícími měsíci mohou přicházet i pocity marnosti, deprese,… Takovou situaci zažívá čím dále tím více žen, párů. Proč zrovna vám se nedaří? Kde je příčina? Kde hledat pomoc? A nebo raději počkat, až to příroda vyřeší sama? Připravili jsme pro vás sérii článků na téma neplodnost, kde se dozvíte o příčinách neplodnosti, o tom, co můžete udělat sami, kam se obrátit o pomoc, jak se dá neplodnost léčit a mnoho dalších informací. A těšíme se i na vaše příspěvky, příběhy, zkušenosti, rady i tipy.

Co je neplodnost

O neplodnosti se hovoří v tom případě, že po roce pravidelných nechráněných pohlavních styků nedojde k otěhotnění. ACON hCG One Step Pregnancy Test Strip
ACON hCG One Step Pregnancy Test Strip

Tento problém se týká stále více párů. Jednou z příčin může být „odkládání“ mateřství do pozdějšího věku, vliv určitě má i životní prostředí, způsob života,… Příčin je ale mnohem více. Dnešní medicína plno z nich dovede najít a odstranit.

Dříve se předpokládalo, že neplodnost je ryze ženská záležitost. Dnes už je ale dokázáno, že na neplodnosti se může podílet žena i muž, a to víceméně stejným procentem.

Příčiny ženské neplodnosti

Mezi hlavní příčiny neplodnosti u žen se zahrnuje:

Věk ženy – po 30.věku plodnost ženy klesá. Zlom nastává zhruba ve věku 40 let, kdy se reprodukční funkce ženy snižují výrazně rychleji.

Poruchy ovulace – porucha zrání a dozrávání vajíček (hormonální porucha)

Endometrióza – onemocnění, při kterém se části děložní výstelky nalézají mimo dělohu.

Imunologická rejekce spermatu – protilátky proti spermiím

Poškození nebo ucpání vejcovodů – způsobeno zánětem, operací,…

Chromozomální problémy – porucha v genetické výbavě - abnormální počet pohlavních chromozomů

Předčasná menopauza

Jiné příčiny (neobjasněné) – u zhruba 10 – 15% neplodných párů

 

Příčiny mužské neplodnosti

Mezi hlavní příčiny neplodnosti u mužů patří:

Pokles kvality spermatu – pokles počtu, pohyblivosti,….

Anatomické příčiny – nesestouplá varlata, ….

Jiné příčiny (neobjasněné)

Co můžete udělat sami

Pokud se vám nedaří otěhotnět, můžete si začít měřit bazální teplotu a zaznamenávat do grafu (na toto téma jsme uvedli článek). Tato metoda slouží ke zjištění, jak probíhá váš menstruační cyklus, zda probíhá ovulace a kdy máte plodné dny. Měření a zaznamenávání bazální teploty do grafu po vás bude případně požadovat i gynekolog.

Dalším tipem je zdravá strava a sportování. Všeobecně se má za to, že pokud se správně stravujete, jíte pravidelně, vaše strava je zdravá a obsahuje dostatek čerstvé zeleniny a ovoce, šance na otěhotnění se zvyšují. Samozřejmostí je, že byste měli přestat kouřit (oba partneři) a taktéž přestat pít alkoholické nápoje. Také dostatek pohybu je velmi důležitý, neboť tělo by mělo být v dobré fyzické kondici. Není nutné to přehánět, dostačující jsou delší procházky, nebo plavání a podobně.

Taktéž cvičení podle Jarmily Mojžíšové může zvýšit vaše šance. Jarmila Mojžíšová vymyslela cviky, které uvolňují svalové křeče pánevního dna, další svaly a kostrč. Ukázalo se totiž, že právě tyto poruchy nejčastěji brání otěhotnění. Jejím nápadem jsou dokonce také cviky pro muže s patologickým spermiogramem. O tomto cvičení se dozvíte více v některém dalším pokračování. Tak snad jen pár slov nakonec: pro začátek je určitě výhodnější navštívit fyzioterepeutku, která vám pomůže s jednotlivými cviky. Cvičení je dlouhodobá záležitost a navíc musíte cvičit pravidelně.

Kdy navštívit lékaře

Odborníci doporučují návštěvu lékaře po zhruba jednom roce, kdy se početí nedaří. Ženy ve věku nad 35 let by měly své problémy konzultovat s lékařem již po půl roce.

V případě, že máte jakékoliv potíže – nepravidelná či bolestivá menstruace, časté gynekologické záněty, bolest při pohlavním styku,…je třeba tyto potíže s lékařem konzultovat a řešit ještě předtím, než budete uvažovat o miminku.

Pár slov závěrem

Léčení neplodnosti bývá často běh na dlouhou trať. Je třeba se obrnit trpělivostí a věřit, že nakonec dosáhnete svého cíle. Přestože to často není vůbec jednoduché a někdy si dokonce budete říkat, že to všechno nemá smysl, vydržte. A ještě jedna poznámka závěrem – neplodnost může ovlivnit i psychika, takže si zkuste najít i další činnosti, jezděte na výlety, cestujte,…prostě cokoliv, co vám zlepší náladu.


(23. 10. 2009 | redakce)


Tento článek je součástí speciálu:

Speciál: Neplodnost - nebojte se ji řešit

Redakce JáRodič pro vás připravila seriál článků ve formě speciálu, který je věnován problému neplodnosti. Dozvíte v něm o příčinách...


Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

ja som čakala na mimimko 11 rokov, takže netreba sa vzdávať nikdy, treba ceriť, že sa to raz podari...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2009-2025 JaRodic.cz, ISSN 1804-0632
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: redakce(at)jarodic.cz | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu JaRodic.cz a ochrana soukromí | pg(6389)