Kdo by neznal plané neštovice, respektive nepříjemné svědící puchýřky po celém těle? Většina dospělých si je odbyla v dětství a už si na to možná ani nevzpomíná či jen tak matně. V dnešním článku se proto zaměříme právě na toto typické dětské onemocnění, které ovšem může být značně nepříjemné právě pro dospělé. Dozvíte se jak probíhá a postup léčby, pro koho může být nebezpečné a mnoho dalších informací.
Plané neštovice jsou virové onemocnění způsobené herpetickým virem. Jedná se o velmi infekční onemocnění, které se šíří vzduchem a přímým kontaktem.
Inkubační doba je dva až tři týdny. Pacient je infekční od chvíle, kdy se objeví první neštovice (někdy se uvádí, že dokonce již 1-2 dny předtím) a přestává být v okamžiku, kdy se na všech puchýřcích vytvoří strup.
Nejčastěji se vyskytuje u dětí ve věku cca 3-10 let. Epidemie se objevují v zimě a na jaře.
Pokud nemoc jednou proděláte, získáváte doživotní imunitu.
Je možné se nechat očkovat (více informací naleznete zde)
Důležitý je pitný režimNejdříve se na kůži objeví vyrážka, respektive tmavě červené pupínky, které se během několika hodin změní na puchýřky. Tekutina v jejich středu je nejdříve čirá, postupně ale bělá a zakaluje se (tekutina je infekční). Může se objevit kdekoliv na těle, na hlavě, dokonce i v ústech, očích, v pohlavních orgánech a podobně. Během onemocnění se objevuje několik výsevů (trvá cca 4-5 dní), takže pacient má na sobě různá stádia vyrážky.
Zhruba pátý až devátý den puchýřky praskají, vytváří se strupy, které po několika dalších dnech odpadnou.
Puchýřky velmi svědí a děti mají tendenci si je škrábat. Pozor na infekci, protože na kůži pak zůstávají jizvy.
Nemoc může být doprovázena zvýšenou teplotou i horečkou, průjmem, bolestí hlavy. U malých dětí se zpravidla jedná o mírné onemocnění, starší je snáší hůře, objevuje se i více komplikací.
Léčba spočívá hlavně ve zmírnění nepříjemného svědění (pudr, masti proti svědění) a snižování případné horečky (paracetamol). Přestože to může být velmi obtížné, je důležité zabránit dítěti, aby si puchýřky škrábalo (hrozba infekce a následných jizev). Nosí-li dítě pleny, zkuste ho nechávat co nejčastěji bez nich. Oblékejte ho do volného a příjemného (nejlépe bavlněného) oblečení.
Herpetický vir může u dospělých, zvláště ale pak u starších lidí způsobit pásový opar.
Nebezpečné je toto onemocnění pro novorozence a kojence do cca 1 roku věku.
Je důležité vědět, že onemocníte-li touto chorobou v dospělosti, bude její průběh těžší než u dětí (komplikovanější bývá od cca patnácti let).
Plané neštovice jsou nebezpečné pro těhotné ženy, respektive pro plod. Dojde-li k nákaza v prvním trimestru, může způsobit jeho vážné poškození, těsně před porodem a po něm pak dokonce smrt novorozence.
Prodělá-li dítě plané neštovice v dětství, jedná se o nepříjemné, ale většinou mírné onemocnění. Pokud je nemělo, stojí asi za úvahu očkování. Určitě je doporučováno dívkám a ženám, které si přeji otěhotnět. Samozřejmě vždy záleží na rodičích, popřípadě vašich rozumných potomcích, jak se rozhodnete.
(Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. V žádném případě nemohou nahradit konzultaci s profesionálním lékařem.)
Další informace o planých neštovicích naleznete na Vitalion.cz
Redakce JáRodič pro vás připravila speciál Dětské nemoci, očkování a prevence. Je třeba konstatovat, že nemoci k dětství prostě patří. Nejsou...