O nás     Inzerce     KontaktO rodičích a jejich dětech již od roku 2009
Hledat
Nepřehlédněte: Pohádky pro děti
Tip na knihu: Polepšovna pro čarodějky
7 tipů, jak být úplně v pohodě
Jak řešit neplodnost
Hlavní rubriky: Těhotenství, Zdraví, Péče o dítě, Výchova dítěte, Zábava a volný čas, Rodiče sobě, Diskuze, Služby pro rodiče, Speciály


Poporodní deprese

Narození miminka se považuje za jednu z nejkrásnějších událostí v životě. Předpokládá se, že všichni budou mít radost, budou šťastni. Ale co když novopečená maminka tyto pocity nesdílí? Naopak je smutná, unavená, má pocit, že tuhle změnu prostě nezvládne? Kde je chyba? A co dělat? Tak nejen na tyto otázky se vám pokusíme odpovědět v dnešním příspěvku na téma poporodní deprese.

Deprese po porodu

Mnoho žen zažívá po porodu poruchy nálad. Uvádí se, že se to týká až 80 % maminek. Mají pocit strachu, osamělosti, jsou podrážděné, neklidné. Někdy mají dokonce obavu, že své dítě nemilují a za tyto pocity cítí vinu. U většiny žen jsou tyto symptomy pouze mírné a samy odezní. U cca 10-20 % se však z toho vyvinou tzv.poporodní depresi.

 

Tyto stavy po porodu se dělí na tři typy:

  1. poporodní blues – vyskytuje se u cca 50 % žen. Objeví se brzy po porodu a přetrvává několik dní, maximálně však dva týdny. Mezi příznaky patří časté změny nálad, přecitlivělost, pocit strachu, osamělosti a další.
  2. poporodní deprese – viz níže
  3. poporodní (laktační) psychóza – nejzávažnější (ovšem velmi vzácná, cca 1 % žen) porucha, která vyžaduje okamžitou léčbu. Tato nemoc se spojuje s hormonem prolaktinem (vylučuje se při tvorbě mateřského mléka). Mezi příznaky patří změna nálad, neklid, objevují se halucinace, bludy, poruchy spánku a podobně. Je ohrožen život matky i dítěte.

Poporodní deprese

Poporodní deprese se může objevit kdykoliv po porodu, a to až do cca 12 měsíců. Projevuje se depresivní náladou, únavou, poruchami spánku, plačtivostí, sníženou chutí k jídlu, rozpolcenými pocity vůči dítěti, úzkostí, strachem a podobně. V těžkých případech se mohou objevit i sebevražedné sklony, popřípadě touha „odstranit“ novorozence.

K tělesným příznakům patří bolest hlavy, rychlý srdeční tep, nevolnost, závratě, nechutenství a další.

Příčiny poporodní deprese

Autor: Constantin Opris / Dreamstime.com
Autor: Constantin Opris / Dreamstime.com
Konkrétní příčina poporodních depresí dosud nebyla zjištěna. Uvádí se, že vliv může mít hormonální nerovnováha a citlivost některých žen na tyto změny. Důležitou roli samozřejmě hraje i to, že porod představuje velkou zátěž pro organismus ženy a po něm dochází k fyzickým i emočním změnám.

Mezi rizikové faktory patří zejména duševní nemoc před těhotenstvím, popřípadě rodinné dispozice, poporodní deprese při předchozích porodech, nepohoda v rodině, žádná či špatná podpora ze strany rodiny či přátel, nízký věk matky a další.

Co může žena udělat sama

Velmi důležité je požádat o pomoc rodinu a blízké. Matka by měla hodně odpočívat, udělat si čas sama na sebe. Podstatné je si uvědomit, co se děje a tento fakt přijmout. Je třeba pochopit, že nikdo není dokonalý a nebýt tedy na sebe příliš náročný. Žena by se neměla nechat stresovat radami a názory okolí, například typu, že je líná a neschopná, když nezvládá péči o miminko, domácnost a třeba ještě něco navíc.

Často může pomoci i rozhovor s ostatními maminkami, které tento problém řešily či právě řeší. Pokud je však deprese hluboká, trvá více než dva týdny či má žena pocit, že to prostě nezvládne, je důležité navštívit odborníka.

Jak se poporodní deprese léčí

Samozřejmě je důležité svůj stav nepodceňovat a navštívit lékaře (nejlépe praktického). Na tomto místě je třeba zdůraznit, že poporodní deprese je nemoc, za kterou žádná žena nemůže a nemá v podstatě žádný vliv na to, zda se u ní objeví či nikoliv. Důležitá je včasná léčba.

K léčbě se používají antidepresiva (lze při nich kojit), někdy také hormonální terapie či psychoterapie.

Závěr

Máte zkušenosti s poporodní depresí? Anebo to prožil někdo z rodiny či přátel? A pokud ano, jak jste se vy či váš známý s celou situací vypořádal? Pomohla rodina, byla nutná návštěva lékaře? Napište nám vaše názory, rady a zkušenosti. Určitě je ocení i ostatní čtenáři.

 

 

Zdroj:

Emedicinehealth


(3. 11. 2010 | redakce)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Deprese
Mám měsíční miminko a poporodní deprese jsem zažila, nejhorší to bylo prvních asi 8 až 10 dní po porodu, ted po šesti týdnech už je to mnohem lepší. Začalo to hned první den po porodu, kdy mi malou d...
-
podle mě pak záleží také hodně na pomoci partnera a rodiny. Už jen ta myšlenka "novopečené maminy", že je jakoby na vše sama musí být skličující a psychicky náročná....
Poporodní deprese
Naštěští jsem nic takového nezažila ani nepozorovala v mém okolí. Nikdo z kamarádek ani přátel mi nic takového neříkal, ale možná že jen nevěděly, že se tomu tak říká. V článku se totiž píše, že to po...
---
Poporodní deprese jsem nezažila....
Poporodní deprese
Některé z příznaků poporodní deprese pociťuji, ale pravdou je, že synovi je už mnohem více jak rok... spíš to bude asi celkové vyčerpání, to, co pociťuje v jistém období každá maminka... zvláště pak m...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2009-2024 JaRodic.cz, ISSN 1804-0632
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: redakce(at)jarodic.cz | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu JaRodic.cz a ochrana soukromí | pg(7936)