Podzim je tady a s ním i pouštění draků. Je to zábava pro malé i velké a zároveň máte program na víkendové dopoledne či odpoledne. A rozhodně se nebojte, že budete jen tak postávat na poli – pohybu budete mít více než vám možná nakonec bude milé – obzvláště pokud budete draka pouštět s menšími dětmi.
Uvádí se, že draci pocházejí z Číny. Podle legend byly draci spojením mezi lidmi a bohy, někde měly zastrašit nepřítele či odehnat ptáky z rýžového pole. V Čechách se draci pouštějí zhruba pět set let.
V současné době naleznete v obchodech velký výběr draků různých velikostí, tvarů, kteří jsou vyrobeni z rozdílných materiálů.
Draci se dělí podle:
Autor: Avdeev077 / Dreamstime.com
Výrobci uvádí, že existuje cca 20 základních typů draků.
Ceny jsou velmi rozdílné – od 50 – 60 Kč až po stovky korun (velký tažný drak může ale stát i 30 tisíc korun).
Rozhodnete-li se, že se svými dětmi vyrobíte draka sami, připravili jsme pro vás jednoduchý návod.
K výrobě draka budete potřebovat dvě dřevěné laťky (mělo by to být lehké dřevo), papír (balící, hedvábný,…), provázek (tenký), lano na pouštění draka (slabší provázek nebo silonové lanko), lepidlo, krepový papír a barvy (vodové, tempery, fixy,…).
A můžeme začít:
Nejdříve je nutno nalézt vhodné místo na pouštění draka. Nejlepší je pouštět draka na větším prostoru, kde nejsou velké nerovností (až budete za drakem utíkat, určitě oceníte, že nespadnete do nějaké prohlubně). Taktéž by tu nemělo být křoví, vysoké stromy,…(hrozí potrhání draka). Na vámi vybraném místě by určitě neměly být dráty elektrického vedení.
Pro pouštění draků by měl foukat mírný či střední vítr. Způsobů, jak nechat draka vzlétnout je několik: běžet proti větru až do chvíle než drak letí, poté odvíjet provaz, draka pustit/vhodit po větru, …..
A máte nějaké rady a tipy na výrobu draka, způsob pouštění či který koupený drak výborně létá? Podělte se o ně s námi a dalšími čtenáři.
Tvoření je pro děti velmi důležité, a to nejen proto, že rozvíjí jemnou motoriku, učí je soustředit se na jednu...