Jak se říká „Život není peříčko“, a tak se může stát, že se žena dostane do situace, kdy otěhotnění ve chvíli, kdy si to tak úplně nepřeje. Během poměrně krátké doby se musí rozhodnout, jak celou situaci vyřeší. Možností je několik a záleží jen na té které ženě, jak se rozhodne. Jednou z možností je absolvovat celé těhotenství, utajeně porodit dítě, a to samozřejmě legální cestou a dítě svěřit lidem, kteří své vlastní mít nemohou. V dnešním příspěvku vám představíme utajené porody. Dozvíte se nejen to, co takový porod obnáší, ale i to, jak se zajišťuje utajení osoby matky.
Pokud žena otěhotní, většinou z toho má radost a těší se, až se miminko narodí. Jsou ale i situace, kdy těhotenství přijde nečekaně, v období, kdy je pro ženu velmi těžké či dokonce nemožné (může to být z jakéhokoliv důvodu) starat se o potomka. Během relativně krátké doby se musí rozhodnout, co podnikne dále. Některá zvolí umělé přerušení těhotenství, jiná se rozhodne pro adopci. S touto možností je spojen i tzv. utajený porod.
Možná vás překvapí, že i zákon pamatuje na možnost utajeného porodu, a to dokonce již od roku 2004. Říká se v něm, že žena, která není vdaná či rozvedená dobu kratší než 300 dní a má trvalý pobyt na území České republiky, má právo na utajení své totožnosti v souvislosti s porodem.
Pokud se žena rozhodne pro utajený porod, pak tak může učinit ve všech zařízeních, které poskytují zdravotní péči související s porodem. Nabízí se i další možnosti, například se dá porodit i v některých kojeneckých ústavech či v jiných zařízeních.
Žena musí zdravotnickému zařízení nejpozději při příjmu sdělit, že si přeje utajený porod. Musí také předložit žádost o utajení své totožnosti a prohlášení, že nehodlá o dítě pečovat.
I zdravotnická dokumentace je v těchto případech vedena jinak, respektive není v ní uvedeno jméno a příjmení ženy, její datum narození. Tyto údaje, společně s datem porodu a žádostí o utajení porodu jsou vedeny zvlášť. Poté, co je žena propuštěna z ošetřování, jsou údaje doplněny do zdravotní dokumentace, která se pak zapečetí a označí bezpečnostním kódem (tento kód je předán i ženě). Zdravotní dokumentace může být otevřena jen na základě žádosti ženy, anebo na základě rozhodnutí soudu. Zdravotnická dokumentace v elektronické podobě musí být převedena do listinné a postup je pak shodný s výše uvedeným. Elektronická podoba se odstraní.
Ještě se vyplňuje prohlášení pro potřeby zdravotní pojišťovny, které však také podléhá režimu utajení.
V případě utajeného porodu se zápis dítěte do knihy narození provede sice podle zprávy zdravotnického zařízení, ve které je klasicky uvedeno jméno/a a příjmení dítěte, datum narození dítěte, rodné číslo, místo narození a pohlaví, údaje o matce/rodičích, ale vynechají se (nezapíší se) údaje o matce/rodičích.
A ještě doplnění: utajený porod není to samé co anonymní porod
Anonymní porod je takový, kdy žena odmítá uvést svou totožnost, respektive jakékoliv údaje o sobě. V České republice nemá oporu v zákonech.
Myslíte si, že je správné, aby žena mohla porodit utajeně, anebo takovou možnost neschvalujete? Jaký je váš názor na to, že otec je v tomto případě vlastně vyloučen ze hry? Domníváte se, že institut utajených porodů přispívá k snížení počtu novorozenců, kteří jsou usmrceni právě proto, že je matka nechce? A jak se díváte na anonymní porody či babyboxy? Podělte se s ostatními o své názory, rady a tipy.
Zdroj informací:
Zákon č. 372 / 2011 o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování (zákon o zdravotních službách)
Zákon č. 301/2000 Sb. o matrikách, jménu a příjmení