Každý rodič s největší pravděpodobností zažil záchvat vzteku u svého potomka. Zřejmě jsou to chvíle, kdy by si přál být kdekoliv jinde, jen ne u toho řvouna vedle sebe. A to raději ani nesleduje okolí, protože významné pohledy kolemjdoucích, jenž naznačují, že je naprosto neschopný rodič, který neumí zkrotit své dítě mu na pohodě asi také nepřidají. Na druhou stranu se ale takový rodič může setkat i se soustrastnými pohledy od rodičů, jenž takové situace moc dobře znají. Zrovna včera totiž jejich dítě leželo v obchodě na zemi, kopalo nožičkami a ječelo na celý obchod. No, nedivte se, nedostalo lízátko….
První záchvat vzteku může přijít zcela nečekaně a překvapí i samo dítě. Je vyděšené, většinou pláče a vlastně neví, co se stalo. Jeho nervová soustava je nevyzrálá, takže není schopná zvládnout nával emocí.
Záchvaty vzteku mohou být tak silné, že se dítě zapomene nadechnout, zmodrá, ztrácí vědomí,…tehdy se mluví o afektivních respiračních záchvatech (na toto téma uvedeme článek v nejbližší době).
Univerzální recept na zvládnutí vztekajícího se dítěte bohužel neexistuje. Každé dítě je individualita a dokonce se stává, že i každý záchvat může být jiný, respektive ne vždy lze použít stejnou metodu. Někdy zabere třeba objetí a uklidňování, jindy vás dítě odstrkává a ještě více se vzteká. Stejně tak se některé dítě uklidní, když odvedete jeho pozornost jinam, ale další dítě vás vůbec nevnímá, kope, vzteká se,….
Na základě rad odborníků a rodičů, kteří mají se záchvaty vzteku zkušenosti, jsme pro vás sestavili následující seznam tipů:
Foto: eyesplash Mikul / flickr
1) Zabraňte dítěti, aby zranilo sebe, nebo někoho jiného a nebo něco rozbilo
2) Zkuste odvést jeho pozornost
3) Nesnažte se něco vysvětlovat nebo dítě kárat
4) Dítě by nemělo záchvatem vzteku ničeho dosáhnout, pokuste se „nepovolit“
5) Odveďte dítě stranou, tam ho nechte „vyvztekat“. Doma můžete dítě odvést do jiné místnosti (například jeho pokoje) – vrátit se může až bude klidné.
6) Někdy zabere objetí a uklidňování
7) Některé děti potřebují pozornost okolí – zkuste je ignorovat a dělat, že vás to nezajímá
8) Vnímá-li vás, použijte nějaký zákaz (záleží na věku dítěte,)
Tento seznam určitě není vyčerpávající, takže oceníme, když nám napíšete své zkušenosti.
Přestože byste své děti možná nejraději „přetrhli“, zkuste se vyvarovat naplácání na zadek či jinému fyzickému trestu. V tomto případě se možná uleví v danou chvíli vám, ale při záchvatech vzteku nejsou tyto tresty moc účinné. Odborníci nedoporučují ani studenou sprchu. Pro dítě je to ponižující zážitek, který navíc může odnést nachlazením.
Zvládání záchvatů vzteku u dětí je poměrně složité. Pro rodiče je to psychicky náročná situace a je naprosto normální, že ne vždy dokáže zůstat v klidu a nad věcí. Určitě není třeba se za to nějak obviňovat, vyčítat si, že jste celou situaci nezvládli dle svých představ. Taktéž si nic nedělejte z pohledů kolemjdoucích. Kdo to nezažil, nechápe. Rozhodně neplatí, že vzteklé dítě je nevychované dítě. Prostě je jen temperamentní, snaží se dosáhnout svého,….Vždyť dospělí dělají to samé, i když většinou jinou formou.