Barvení vlasů
Asi nepřekvapí, že barvení vlasů má velmi dlouhou historii. Dnes si vlasy barví nejen ženy, ale i muži. Důvodů pro použití barvy na vlasy je více – někdo chce změnu, jiný touží experimentovat a další chce zakrýt šediny. Výběr barev je na trhu velmi široký, takže asi každý nalezne ten „svůj“ odstín. Pak už záleží jen na něm, zda barvení své kštice svěří do rukou odborníka, anebo se do toho pustí sám. A právě na toto téma bude náš dnešní příspěvek. Příjemné čtení.
Proč vlasy barvit
K nejčastějším důvodům, proč si lidé barví vlasy, patří:
Foto: Freerange.comZakrýt šediny
- Touha po změně
- Zvýraznění přirozené barvy vlasů
- Experimentování
Barvit doma či v kadeřnictví
Rozhodnutí, zda si vlasy nabarvit sám/sama či se svěřit do rukou odborníka záleží jen a jen na vás. Zkušený kadeřník či kadeřnice vám s největší pravděpodobností aplikuje barvu správně. Navíc vám může pomoci i s jejím výběrem. Na druhou stranu to není úplně levná záležitost (ceny jsou různé, záleží na místě).
Domácí barvení má výhodu v tom, že vše probíhá v klidu domova a cena je nízká (závisí vlastně jen na vybrané barvě). Samozřejmě nanést si dobře barvu vyžaduje určitou zručnost a praxi.
Jak si barvit vlasy doma
Každá barva obsahuje návod, jak postupovat. Vždy si jej proto pečlivě přečtěte a řiďte se jím. Každopádně důležité je:
- Vyzkoušet barvu – před použitím jakékoliv barvy na vlasy se doporučuje vyzkoušet ji na pokožce. Důvodem je to, aby se zjistilo, zda nemáte na barvu alergickou reakci (ta se může objevit kdykoliv, tedy i v případě, že už jste stejný přípravek již někdy použili a žádná reakce nebyla). Je třeba tak učinit minimálně 24 hodin předem.
- Vyhraďte si dostatek času – minimálně 1 hodinu
- Kolem obličeje (v místech, kde by mohlo dojít k obarvení pokožky) si naneste mastný krém
- Nanést barvu dle návodu, nechat působit – doporučuje se několik dní (2 – 3) před barvením vlasy nemýt, nepoužívat kondicionéry ani různé kúry
- Barvu smýt – barvu nechte na hlavě přesně dle návodu (můžete ji samozřejmě smýt dříve, ale nikdy ji nenechávejte déle)
-
Vlasy ošetřit
Tipy pro vás
- Důležitý je správný výběr barvy – nejen odstínu, typu barvu (permanentní/krátkodobá atd.), ale i značky. Počítejte s tím, že vaše vlasy nemusí vypadat jako u paní/slečny na obrázku na krabičce. Každá barva chytá jinak, záleží na mnoha faktorech – kvalita vlasů, zda už byly barvené atd.
- Pokud se rozhodnete pro razantní změnu barvy, pak raději zajděte do kadeřnictví
- Barvení (u permanentních barev) je třeba opakovat po 6 – 8 týdnech
Druhy barev
- Trvalé/Permanentní – v tomto případě se narušuje přirozené barvivo vlasu. Po nabarvení je třeba vlasy, respektive odrosty po určité době dobarvovat; barvy obsahují peroxid vodíku
- Střednědobé/dočasné – barva se postupně vymývá, ale zcela se nevymyje. I tyto barvy obsahují určité množství peroxidu vodíku.
- Krátkodobé/smývatelné – bývají například ve formě šamponů či tužidel (snadná aplikace, neničí vlasy); nevýhody: jejich krycí schopnost není příliš veliká, vlasy nelze tímto způsobem zesvětlit
Péče o barvené vlasy
Barvené vlasy vyžadují určitou péči. Důležité je:
- Používat přípravky, které jsou určeny k péči o barvené vlasy
- O vlasy pečujte – používejte vlasové kúry atd.
Závěr
Barvíte si vlasy? Pokud ano, co je hlavním důvodem? A jaké barvy používáte? Ladí vybraná barva s vaší přirozenou barvou vlasů, anebo jste toužila po změně? Aplikujete si barvu sama, anebo to necháváte na své kadeřnici či kadeřníkovi? Podělte se s ostatními o své zkušenosti, rady a tipy.
(15. 9. 2014 | redakce)