V dnešním pokračování speciálu „Bylinky, koření a zajímavé rostlinky“ jsme pro vás připravili povídání o rostlince, kterou všichni asi znají, ale možná ani netuší, že kromě své výborné chuti má i blahodárné účinky na lidský organismus. Řeč je o borůvce lesní - rostlince, kterou naleznete v mnoha lesích České republiky. Zajímá vás, k čemu všemu lze borůvku využít? Pak čtěte dále a dozvíte se více. Příjemné čtení.
Foto: Chance Agrella / Freerange.comBorůvka lesní nebo také odborně Vaccinium myrtillus je nízký keřík (jeho výška je cca 25 – 50 cm) rodu brusnice, z čeledi vřesovcovitých. Je rozšířena téměř po celé Evropě, a to v místech, kde je kyselá půda. Nejčastěji jí naleznete – jak už její název napovídá - v lesích, a to jak v jehličnatých, tak v listnatých (dle velikosti plodu lze poznat, z jakého lesa pochází). Roste ale i na vřesovištích a rašeliništích, na loukách a na dalších místech.
Borůvky obsahují vitamíny A, B a C, třísloviny, organické kyseliny, minerální látky, pektin, cukr a další látky.
Využívají se nejen plody, ale i listy (mají rovněž léčivé účinky, i když slabší než plody).
V kuchyni
Borůvka má v kuchyni široké využití. Lze jí konzumovat nejen čerstvou, ale také jí dále zpracovávat. Borůvky se používají tradičně k výrobě sladkých pokrmů – ovocné knedlíky, moučníky, palačinky, poháry a ovocné saláty a další. Zpracovat se dají například do podoby kompotů, džemů, sirupů a vína. Nalézt je můžete i v jogurtech, mléčných koktejlech, dortech a koláčích.
Plody je možné také sušit.
Jako lék
Borůvka podporuje obranyschopnost organismu. Využívá se při léčbě nachlazení, při chřipce, při angíně a při dalších infekčních onemocněních. Podporuje tvorbu/regeneraci sliznic. Účinná je i při průjmech a dalších střevních potížích, má pozitivní účinky na celé zažívací ústrojí. Účinná je i při léčbě cukrovky (snižuje hladinu cukru v krvi). Působí protizánětlivě, výborná je i při infekcích močového ústrojí. Pozitivně působí i na zrak. Má také uklidňující účinek, pomáhá při bolestivé menstruaci.
Podobné léčivé účinky má například i borůvka kanadská, která se u nás také často prodává.
Doplnění: Uvádí se, že borůvka nemá žádné vedlejší účinky.
K přípravě čaje použijete sušené listy. Do hrnečku dáte 2 lžičky usušených listů a zalijete cca 2 dcl vroucí vody. Necháte louhovat po dobu 15 - 20 minut, pak scedíte.
Čaj je možné vyrobit i ze sušených plodů. Do hrnečku dáte 1 – 2 lžičky usušených borůvek, zalijete cca 2 dcl vroucí vody a necháte asi 10 – 15 minut stát. Pak scedíte.
Máte rádi borůvky? A sbíráte je v létě? V jaké podobě je nejčastěji konzumujete? Věděli jste o jejich léčebných účincích? Pokud ano, využíváte borůvky k léčení některých neduhů? Jakých? Máte nějaký recept na výrobu koláče či dortu, popřípadě džemu či jiné dobroty? Podělte se s ostatními o své zkušenosti, tipy, rady a samozřejmě o vyzkoušené recepty.
Po dlouhá léta byli lidé přesvědčeni, že jediným řešením na nemoci a různé další obtíže jsou léky, které koupí v...