Většina lidí se s oparem už někdy setkala. S největší pravděpodobností je toto nepříjemné onemocnění dokonce „osobně“ postihlo. A možná se dokonce objevuje častěji, než je jim příjemné. Kde se vůbec opar bere? Kdy a proč vzniká? Existuje nějaká účinná prevence? A jak je to s léčbou? Tak nejen na tyto otázky vám odpovíme v našem dnešním příspěvku.
Opar je infekční onemocnění způsobené herpetickým virem. Přenáší se kontaktem. Opar se objevuje ve třech podobách:
Vše začíná tím, že herpes viry proniknou do těla (HSV1 a herpes zoster v dětství; HSV2 logicky po začátku sexuálního života). Jedná se o tzv. prvotní infekci (tzv. primoinfekci). Poté viry přežívají v nervových gangliích a čas od času se projeví (anebo také ne).
Pro představu: až 90 % lidí má v sobě ukryty herpes viry. Ne každý ale samozřejmě má potíže s tím spojené. Spouštěcím mechanismem často bývají: horečky, nachlazení, stresové situace, nadměrná únava, menstruace, hormonální změny, delší pobyt na slunci a podobně.
V další části se zaměříme zejména na opary způsobené HSV1, tedy na opary rtu.
Nejdříve začne pálit/svědit kůže a pak se objeví drobné puchýřky/vřídky. U prvotní infekce se mohou objevit teploty, únava, bolest v krku, zduření uzlin a další.
Jak již bylo zmíněno, herpes viry zůstávají v těle člověka po celý život a čekají na svou příležitost. Pokud se objeví opar pak:
V případě, že se opar nehojí, nevíte si s ním rady, anebo se u vás vyskytuje často, pak se rozhodně vyplatí konzultovat tento stav s lékařem.
Trápí vás někdy opary? Pokud ano, kdy, respektive v jakých situacích se nejčastěji objevují? Poznáte, kdy se opar objeví? A máte nějaký osvědčený recept, který skutečně zabírá? Podělte se s ostatními o své zkušenosti, rady a tipy.