V České republice patří domácí úkoly téměř neodmyslitelně ke škole. V některé jich žáci dostávají poskrovnu, jinde jim domácí příprava zabere značnou část odpoledne. Jsou ale domácí úkoly skutečně nezbytné? Nebylo by rozumnější je zrušit a nechat vše na škole? A pokud se bez nich české školství neobejde, jak zařídit, aby je dítě zvládlo co nejlépe? Tak nejen na tyto otázky budeme hledat odpovědi v našem dnešním příspěvku. Příjemné čtení.
Foto: Wokandapix / Pixabay.comDomácí úkoly zatím stále neodmyslitelně patří ke škole. Byť se na toto téma vedly dlouhé a vášnivé diskuze, tak zatím nedošlo v tomto směru k žádným zásadním změnám. Na druhou stranu je třeba ale říci, že domácí úkoly (množství, druh a podobně) vždy záleží na konkrétní škole a samozřejmě i na učiteli.
Jak již bylo zmíněno, domácí úkoly mají nejen své příznivce, ale samozřejmě i odpůrce. Podle odpůrců domácích úkolů by se děti měly vše podstatné naučit ve škole a doma by pak měl čas patřit už jen rodině, odpočinku, zálibám. Je pravda, že domácí úkoly jsou v mnoha rodinách příčinou konfliktů a špatné atmosféry. A není se čemu divit: rodič přiběhne z práce, vyzvedne dítě a v podstatě první dvě věty jsou: "Co ve škole? Máte nějaké domácí úkoly?" A už dopředu se, co uslyší.
A proč se tedy domácí úkoly vlastně dávají? Důvodů je samozřejmě více (a to třeba i to, že se ve škole vše nestihlo), k těm hlavním by ale mělo patřit:
Vzhledem k tomu, že úkoly jsou zatím běžnou součástí každodenního života školáka a jeho rodičů, vyplatí se postavit se k tomu čelem a zkusit vše zvládnout co nejvíce v pohodě. Jak tedy na to? Zde jsou slíbené tipy:
Jaký je váš názor na domácí úkoly? Považujete je za nezbytné, anebo byste je zrušili? Jak probíhá příprava do školy u vás? Pomáháte dětem s úkoly? Jsou u vás doma někdy domácí úkoly příčinou konfliktů? Máte nějaký tip, jak vše zvládnout v klidu a relativní pohodě? Podělte se s ostatními o své zkušenosti, rady a tipy.