Zažívací potíže – nepříjemnost, která čas od času potká snad každého. Někdy se ale stane, že se tyto obtíže vyskytují častěji a nepříjemně tak ovlivňují každodenní život. V dnešním příspěvku se zaměříme právě na toto téma. Dozvíte se nejen to, kdy se vyplatí navštívit lékaře, ale i to, jak si můžete pomoci sami.
zdroj: OpenImageBank.comPod pojmem dráždivý tračník (tračník znamená tlusté střevo), anebo také syndrom dráždivého střeva, je třeba si představit funkční poruchu střeva, respektive poruchu jeho hybnosti, funkčnosti. Střevo je v takovém případě abnormálně citlivé a „nepřiměřeně“ reaguje na různé podněty. Na samotném střevě nejsou patrny žádné změny, vypadá zcela normálně.
„Nemoc“ postihuje častěji ženy. Nejčastěji se objevuje v dospělosti, ve věku od cca 20 do 50 let. Postihnout ale může i děti.
Příčiny vzniku tohoto „onemocnění“ nejsou dodnes přesně známy. Uvádí se, že to může být prodělaná střevní infekce, stres, špatné stravování, reakce na některé potraviny atd. Svou roli může hrát i dědičnost.
Jedná se zpravidla o dlouhodobé potíže. Pacient nemusí mít samozřejmě všechny příznaky. Objevit se mohou i další potíže – bolesti žaludku, pálení žáhy, nespavost atd.. Příznaky se zpravidla zhoršují při stresu.
Odbourat co nejvíce stresové situace
Pokud máte dlouhodobější potíže se zažíváním (viz příznaky výše), pak se vyplatí navštívit svého praktického lékaře a svůj zdravotní stav s ním konzultovat. Určitě nejsou na místě pocity studu či strach z toho, že budete vypadat jako hypochondr. To je nesmysl. Je třeba si uvědomit, že některé z příznaků mohou signalizovat i jinou (třeba i život ohrožující) nemoc. Lékaře je třeba informovat o všech potížích. Na základě toho pak rozhodne o dalším postupu, o dalších vyšetřeních (je třeba vyloučit jiná onemocnění). Může se jednat například o tato vyšetření: laboratorní testy (krev, moč), vyšetření konečníku, gynekologické vyšetření, vyšetření stolice na parazity a na okultní krvácení, endoskopická vyšetření (koloskopie), další vyšetření zažívacího traktu.
Pokud jsou všechna vyšetření v pořádku, pak od lékaře pravděpodobně odejdete s diagnózou dráždivý tračník. To ale neznamená, že by se s touto chorobou nic nedělalo. Lékař vám předepíše léky, které by měly zmírnit vaše obtíže (léky proti zácpě nebo proti průjmu, léky na nadýmání, někdy také antidepresiva atd.). Zřejmě vám také doporučí vyvarovat se stresových situací, změnit životní styl a samozřejmě také stravovací návyky. „Nemoc“ jako taková se tím sice neléčí, ale jde o to omezit nepříjemnosti, které člověku komplikují život.
Trápí vás někdy/často zažívací potíže? Pokud ano, víte, co je způsobuje? Je pro vás těžké o těchto problémech hovořit? Vyhledali jste kvůli nim již lékaře? Anebo zvažujete, že odborníka navštívíte? Máte ve svém okolí někoho s diagnózou dráždivý tračník? Je život této osoby stejně kvalitní jako ostatních lidí, anebo se musí hodně omezovat? Podělte se s ostatními o své zkušenosti, tipy, rady a příběhy.