Stárnutí je přirozenou součástí lidského života. U někoho se známky přibývajícího věku objeví dříve, u jiného později. A samozřejmě i samotné projevy se liší. Někdo se v určitém okamžiku rozhodne pro plastickou operaci, která odstraní či zmírní některé projevy stárnutí. V dnešním příspěvku jsme pro vás připravili povídání právě na toto téma – řeč bude o faceliftingu. Příjemné čtení.
Foto: Paul Robinson / Freerange.comNení žádným překvapením, že přibývající věk se projevuje na obličeji i těle každého člověka. Kůže začne povolovat, objeví se vrásky a podobně. Kdy a jakým způsobem se tak stane je velmi individuální záležitost. Záleží to na mnoha faktorech. Svou roli hraje například dědičnost, typ kůže, životospráva a životní styl.
Facelifting, neboli lifting obličeje je vlastně plastická operace, při které se odstraní přebytečná kůže (kůže se napne) na obličeji a na krku a také se na těchto místech vypnou svaly.
Zákrok mohou absolvovat jak muži, tak ženy. Samozřejmě ale existují určitá omezení, kdy nelze operaci provést.
Je jasné, že efekt faceliftingu není trvalý. Důvodem je samozřejmě pokračující proces stárnutí. Na druhou stranu se ale mluví o jeho dlouhodobém efektu.
Operace probíhá zpravidla v celkové narkóze. Trvá 2 – 4 hodiny (dle rozsahu výkonu).
Řez se provádí z vlasové části nad ušní boltec a dále těsně před boltcem směrem dolů k ušnímu lalůčku. Pokračuje za ucho, vzhůru k vlasové části. Uvolněná kůže a svaly se táhnou směrem k uším. Přebytečná kůže se odřízne, rány se zašijí. Nakonec se dá obvaz.
Po operaci je pacient zpravidla krátkodobě hospitalizován. Tím vše ale nekončí, je nutná rekonvalescence. Několik dní po zákroku má pacient obvaz/speciální masku. Na obličeji jsou patrné modřiny a otoky, které zmizí cca 2 – 3 týdny po zákroku.
Pacient se musí vyvarovat zvýšené fyzické námahy (minimálně 2 – 4 týdny). V rámci rekonvalescence se také provádí masáž jizev (lékař podá informace, kdy začít a jakým způsobem provádět).
Dříve než se člověk rozhodne pro facelifting, měl by znát i případná rizika. Je třeba brát v úvahu to, že se jedná o operaci a každý takový zákrok s sebou přináší určitá rizika. O možných komplikacích by měl pacienta vždy informovat lékař.
Při/po každé operaci se může objevit:
S faceliftingem jsou spojeny i další možné komplikace – pnutí kůže, necitlivost v místě řezu a podobně.
Jaký je váš názor na plastické operace? Domníváte se, že je lepší stárnout přirozenou cestou, anebo je fajn podrobit se nějaké „zkrášlující“ operaci? Znáte někoho, kdo facelifting absolvoval? Pokud ano, je s výsledkem spokojený? Podělte se s ostatními o své zkušenosti, rady a tipy.