Co je jóga asi ví každý. V poslední době se ale objevil nový název, a to hormonální jóga. Co si pod tímto názvem představit? A komu je cvičení určeno? Tak nejen na tyto otázky vám odpovíme v našem dnešním příspěvku. Příjemné čtení.
Zakladatelkou hormonální jógové terapie je Dinah Rodrigues z Brazílie. Na základě svých zkušeností s jógou vytvořila ucelenou sestavu cviků, díky níž se v těle zvyšuje a vyrovnává hladina hormonů, které jsou produkovány žlázami s vnitřní sekrecí. Sestava vychází z hatha a kundalini jógy, z tibetských technik práce s energií, využívá i dechová cvičení.
A jak hormonální jóga vypadá? Jedná se o jednoduchou, dynamickou sestavu cviků/pozic. Cvičí se 30 minut, a to několikrát týdně (minimálně 3x). Podstatná je nejen pravidelnost, ale samozřejmě i správné provedení cviků.
A komu je hormonální jóga vlastně určena? Hlavně ženám, které mají některý z následujících problémů:
Lze ji doporučit i ženám nad třicet pět let jako prevenci.
Hormonální jóga má zároveň pozitivní vliv na zdravotní stav a náladu člověka, podporuje imunitu, zvyšuje pružnost a tvaruje postavu.
V některých případech však není toto cvičení vhodné, respektive se doporučuje jeho vhodnost či nevhodnost konzultovat s lékařem. Jedná se zejména o:
A proč vlastně dochází k poklesu hormonální hladiny? Na hormonální hladinu má vliv:
Slyšela jste někdy o hormonální józe? Vyzkoušela jste ji sama či máte někoho ve svém okolí, kdo ji provozuje? Co bylo důvodem pro to, abyste ji začala cvičit? Splnilo to vaše očekávání? Jestliže hormonální jógu neprovozujete, zaujala vás? Domníváte se, že by pro vás mohla být přínosem? Podělte se s ostatními o své zkušenosti, rady a tipy.
Zdroj informací:
Dinahrodrigues.com.br