Máte-li doma dospívajícího potomka, pak možná řešíte, jak se s ním dorozumět. Mluví sice stejně jako vy česky, nicméně vám se zdá, že se jedná o zcela odlišnou řeč. Anebo naopak nemluví vůbec. Jak docílit toho, abyste s vaším dospívajícím potomkem v pohodě komunikovali? Jak předcházet nedorozumění a konfliktům? Tak nejen na tyto otázky vám odpovíme v našem dnešním příspěvku. Příjemné čtení.
Již od útlého věku se určitě vyplatí:
Všichni asi budou souhlasit s tím, že komunikace je pro život v rodině nezbytná. Jenže někdy není úplně snadné se s druhou stranou rozumně domluvit. Takovým obdobím bývá například dospívání. Jak na to? Základem je:
Nejdříve je třeba si ujasnit, že při komunikaci s dospívajícími je fajn volit takový způsob řeči, aby byl pro obě strany přijatelný. Dospělý by se neměl chovat stejně jako jeho potomci, používat stejný způsob komunikace, stejná slova (zejména ta moderní) a podobně – vypadá to směšně. Fajn je mluvit jasně, k věci.
Pravidla pro komunikaci:
Dospívající jsou velmi citliví na některé projevy v komunikaci. Patří k nim zejména:
Vzpomínáte si na své dospívání? Mluvili jste se svými rodiči? V jakém rozsahu jste jim sdělovali informace ze svého života? Jaký byl váš tehdejší vztah s rodiči? A jaký je dnes? Komunikujete s nimi? Máte-li doma dospívajícího potomka, jak spolu komunikujete? Je to snadné? Čím je dle vašeho názoru snadná/složitá komunikace způsobena? Podělte se s ostatními o své názory, rady a tipy.