„Dětství je nejkrásnější období v lidském životě. Žádné starosti, jen málo povinností, hodně času na hry.“ Také jste takové či podobné věty slyšeli? Souhlasíte s nimi? Anebo si naopak myslíte, že i děti mají své starosti, strachy a obavy, které nejsou, respektive nemusí být vůbec malé? Jak dětem pomoci jejich strach či obavu zvládnout? A dá se jim nějak předcházet? Tak nejen na tyto otázky budeme hledat odpovědi v našem dnešním příspěvku. Příjemné čtení.
Foto: Alexas Fotos / Pixabay.comStrach je přirozený. Může být dokonce i užitečný, protože člověka varuje před určitým nebezpečím. Nutí ho, aby reagoval opatrně a nepouštěl se bezhlavě do situací, které mohou být nebezpečné.
Dítě by mělo vědět, že strach je normální a že se vždy se svými obavami může svěřit svým rodičům. V nich nalezne oporu a bezpečí.
Samozřejmě je důležité naučit se strach překonávat. Chce to ovšem čas, dítě (a vlastně i dospělý) k tomu musí dospět.
Úzkost je definována jako strach bez konkrétní, respektive zjevné příčiny. Může mít mnoho podob. Jedná se o opakovanou záležitost – chronickou.
Strach konkrétní příčinu má.
Rozdíl mezi strachem a úzkostí nemusí být zcela zřejmý. Z pohledu dopadu na lidské tělo a mysl je závažnější úzkost.
Vzpomínáte si, čeho jste se v dětství báli? Kdy se tento strach objevil? Bylo to z nějaké příčiny? Kdy naopak zmizel? Bojíte se něčeho ještě dnes? A co vaše děti – jsou bázlivé? Z čeho mají největší strach? Jak to řešíte? Podělte se s ostatními o své zkušenosti, rady a tipy.
Zdroj informací:
Wikipedie.cz