Jméno je pro každého člověka velmi důležité. Z toho vyplývá, že zodpovědnost rodičů při výběru jména pro svého potomka je velká. Co když vyberou jméno, které se jejich dceři či synovi nebude líbit? Mají se raději rozhodnout pro nějaké tradiční křestní jméno, anebo je lepší vybrat netradiční? Neměl by se syn jmenovat po tatínkovi či dcera po mamince? Abychom nastávajícím rodičům výběr trochu usnadnili, připravili jsme přehled nejoblíbenějších křestních jmen z ledna 2016. Příjemné čtení.
Pomyslné první místo vyhrála Eliška. Následovalo jméno Tereza a Anna. Na čtvrtém místě se umístila Adéla a hned za ní je Sofie. Oproti roku 2015 nedošlo v první pětce k velkým změnám – dostala se do ní Sofie a vypadla Karolína, místa si prohodily Anna a Tereza. Ještě pro doplnění: do první desítky patří ještě Natálie, Karolína, Viktorie, Ema a Marie. A zajímavost nakonec – v první desítce se oproti loňskému roku nově objevilo jméno Marie (nahradilo Kristýnu).
Dívčí jména z celorepublikové první desítky se v podstatě objevují i na prvních místech v krajích – jen v jiném pořadí. Výjimkou je Karlovarský kraj, kde se vyhrála Barbora a do první trojky se dostala i Kristýna a Laura, Plzeňský kraj, kde se na předních pozicích objevila Julie a Zlínský kraj, kde je velmi oblíbená Nela.
Na prvním místě se umístil Jakub, za ním Jan, Tomáš, Filip a Ondřej. Oproti roku 2015 nedošlo k velkým změnám: do první pětky se nově dostal Ondřej, vypadl Adam a Filip si o jedno místo v žebříčku polepšil. V první desítce, resp. jedenáctce mají své místo i Matyáš, Lukáš, Adam, Matěj, Dominik a Vojtěch (dělí se o 10. a 11. místo). Oproti loňskému roku se sem dostal Dominik a vypadl David. U některých ostatních jmen došlo pouze ke změnám pořadí.
Chlapecká jména z celorepublikové první desítky, resp. jedenáctky se v podstatě objevují i na prvních místech v krajích – jen v jiném pořadí. Výjimkou je například Plzeňský kraj, kde se objevuje jméno Václav a Liberecký, kde se na předních místech umístil i Daniel.
Nejčastějším jménem maminek, kterým se v lednu narodilo miminko je Jana, dále pak Lucie a Lenka. Tatínkové se nejčastěji jmenovali Jan, Jiří či Petr.
Chtěli byste svého syna či dceru pojmenovat nějakým zvláštním jménem? Někteří rodiče to udělali a dali svým holčičkám například tato jména: Háta, Klotylda, Aleška či Gréta, chlapečkům pak Barnabáš, Diviš či Kryšpín. Oblíbená byla i složená jména, například Dominik Junior, Alžběta Viktorie a další.
Jaká jména vyberou rodiče pro své potomky v příštím roce záleží jen a jen na nich. Dá se ale předpokládat, že jména z první desítky (alespoň některá) budou u rodičů oblíbená i v příštím roce. A jak to všechno dopadlo vám přineseme v článku, který vyjde po zveřejnění těchto informací Českým statistickým úřadem.
Jste se svým jménem spokojeni? Víte, podle čeho jej vaši rodiče vybírali? A jaká jména mají vaše děti? Líbí se jim? Podle čeho jste je vybírali vy? Shodli jste se s partnerem? Zasahovali do výběru i ostatní? Vymlouval vám někdo jméno, které jste zvolili? Vybrali byste dnes pro své dítě jiné jméno? Co si myslíte o netradičních jménech? Podělte se s ostatními o své zkušenosti, rady a tipy.
Všem nastávajícím rodičům přejeme „šťastnou ruku“ při výběru jména pro svého chlapečka či holčičku a těšíme se, že se s námi i s ostatními čtenáři o své nápady podělíte.
Zdroj informací:
Český statistický ústav