Léto a horké dny jsou v plném proudu a s nimi dlouho čekávané letní radovánky a dovolené u moře či v horách. Abychom si tyto krásné chvilky nezkazili, je důležité myslet na to, že vysoké teploty a sluneční svit mohou člověku ublížit a způsobit mu úpal a úžeh. V dnešním příspěvku se dozvíte nejen to, jaký je mezi úpalem a úžehem rozdíl, ale i to, jak se před nimi chránit a zároveň, jak poskytnout postiženému člověku první pomoc. Přejeme vám krásné léto.
Možná jste si všimli, že tento článek u nás vyšel už v pátek. Nebyl to záměr, ale zřejmě na nás při psaní a vkládání článků dolehla letní horka. Každopádně děkujeme všem čtenářům za upozornění a slibujeme, že taková věc se u nás nestává častěji, než jednou za 150 let.
Vaše redakce.
Při úpalu dochází k přehřátí celého organismu, respektive k selhání termoregulace. Tělo tak není schopné se vypořádat s přebytečným teplem. Jsou také narušeny některé jeho funkce. Příčinou bývá delší pobyt v místech s vysokou teplotou a vlhkostí, nedostatečná hydratace organismu a nevhodné oblečení.
Příznaky úpalu: bolest hlavy, nevolnost, zvracení, vysoká tělesná teplota, závrať, omdlévání, malátnost, zrychlené dýchání a tep.
Úžeh (nebo také sluneční úpal) je vlastně přehřátí mozku, které je způsobeno přímým působením slunečního záření na hlavu. Je třeba zdůraznit, že často stačí velmi krátká doba.
Příznaky úžehu: bolest hlavy, nevolnost, zvracení, závrať, zrychlený tep, mdloby, strnulá šíje. Problémy se zpravidla objeví se zpožděním.
Doplnění (týká se úpalu i úžehu): Nejvíce ohroženou skupinou jsou malé děti, které ještě nemají vyzrálý systém tělesné termoregulace, starší lidé a lidé trpící onemocněním štítné žlázy, srdce a dalšími chorobami. Taktéž jsou více ohroženi obézní lidé a lidé s nadváhou.
A jak se před úžehem a úpalem chránit?
Při vysokých teplotách omezit fyzickou námahu
Pokud se stane, že se objeví příznaky úžehu či úpalu, pak je třeba:
Vhodná je i návštěva lékaře. V případě, že je pacient v bezvědomí či se vám na jeho stavu cokoliv nezdá, zavolejte rychlou záchrannou pomoc. Mohlo by totiž dojít k selhání životně důležitých funkcí a ke smrti.
Postihl vás či někoho z rodiny někdy úpal či úžeh? Pokud ano, za jakých okolností k tomu došlo? Věděli jste, jak poskytnout první pomoc? Byla nutná návštěva lékaře? A jak se chráníte před vysokými teplotami a slunečním zářením? Podělte se s ostatními o své zkušenosti, tipy a rady.
(Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. V žádném případě nemohou nahradit konzultaci s profesionálním lékařem.)