Možná se vám či někomu v rodině stalo, že mu lékař doporučil z nějakého důvodu kašovitou stravu. Většina z nás si asi představí bramborovou kaši, rozmixovaný vývar či jogurt. Ale co dále? Jaké druhy potravin lze upravit na kašovitou stravu? A co je vůbec vhodné konzumovat? Tak nejen na tyto otázky vám odpovíme v našem dnešním příspěvku. Příjemné čtení.
zdroj: OpenImageBank.comKašovitá strava se doporučuje například po chirurgických zákrocích v dutině ústní, po úrazech v dutině ústní či v obličeji, po operacích trávicího traktu, při akutních stadiích vředových chorob žaludku a dvanáctníku, po odstranění krčních mandlí, při poleptání či rakovině jícnu a podobně.
Tento druh stravy bývá doporučen (zpravidla jen krátkodobě) po některých stomatologických zákrocích a také při nasazování rovnátek.
Jak tedy na to? Maso se doporučuje upravovat dušením nebo vařením. Možné je i pečení (spíše výjimečně) či zapékání ve vodní lázni. Za vhodnou přílohu se samozřejmě považují brambory. Hodí se ale i těstoviny a další.
Tip: jídlo je třeba vždy připravit doměkka
Při krátkodobém (v řádu dnů) „pojídání“ kašovité stravy asi není nezbytně nutné do detailu sledovat, zda je ve stravě obsaženo vše, co by v ní mělo být. Na druhou stranu nelze doporučit ani druhý extrém, tedy vůbec si složení stravy nevšímat.
Tipy, co jíst
Z tuků pak nejlépe rostlinné; přidávají se do hotových produktů
A co raději vynechat
Při kašovité dietě se doporučuje vynechat zejména potraviny, které jsou hůře stravitelné, dráždí zažívací trakt, způsobují nadýmání či se špatně zpracovávají do kašovité podoby. Patří k nim například:
Dále se nedoporučují horké nápoje, nápoje s bublinkami, alkohol, káva
Byli jste někdy na kašovité stravě? Co bylo důvodem a jak dlouho jste to museli vydržet? Jaká jídla jste si připravovali? Zhubli jste během této doby? Podělte se s ostatními o své tipy, rady a samozřejmě také o recepty.