Rok utekl jako voda a jeho předposlední měsíc je tady. Pojďme se tedy společně podívat, co nás v listopadu čeká, respektive na jaké svátky a události se můžeme těšit. Příjemné čtení.
zdroj: OpenImageBank.comPodle našeho (tedy gregoriánského) kalendáře je listopad jedenáctým měsícem v roce. Jedná se o podzimní měsíc. Má 30 dní. Jeho název je typicky český a je odvozen od toho, co probíhá v přírodě, tedy od padání listí ze stromů. V tomto měsíci se střídá znamení štíra a střelce.
V měsíci listopadu se v přírodě již zpravidla nesetkáváme s žádnými pylovými alergeny.
1. listopad – Svátek všech svatých
2. listopad – Památka zesnulých - Dušičky
11. listopad – Mezinárodní den válečných veteránů.
13. listopad – Mezinárodní den nevidomých
14. listopad – Světový den diabetiků, Den bez aut
15. listopad – Mezinárodní nekuřácký den
16. listopad - Mezinárodní den tolerance
17. listopad – Mezinárodní den studenstva, Den boje za svobodu a demokracii
19. listopad – Světový den prevence týrání a zneužívání dětí
21. listopad – Světový den televize
25. listopad – Mezinárodní den za odstranění násilí páchaného na ženách
A abychom nezapomněli: v listopadu slaví svůj svátek: Felix, 2. listopadu pak jsou Dušičky (Památka zesnulých), Hubert, Karel, Miriam, Liběna, Saskie, Bohumír, Bohdan, Evžen, Martin, Benedikt, Tibor, Sáva, Leopold, Otmar, Mahulena, Romana, Alžběta, Nikola, Albert, Cecílie, Klement, Emílie, Kateřina, Artur, Xenie, René, Zina a Ondřej.
Listopadové hřmění pšenici ve zlato mění.
Když ještě v listopadu hřmívá, úrodný rok nato bývá.
Když stromy v listopadu kvetou, sahá zima až k létu.
Když dlouho listí nepadá, tuhá zima se přikrádá.
Když se v listopadu hvězdy třpytí, mrazy se brzo uchytí.
Studený listopad - zelený leden.
Jaký listopad, takový březen.
Když na dušičky jasné počasí panuje, příchod zimy to oznamuje.
V tento den se vzpomíná na všechny zemřelé, kteří již dosáhli blaženosti (nebe). Slaví se 1.listopadu a jedná se o křesťanský svátek.
Tento svátek vychází z historické události - zasvěcení římského Pantheonu Panně Marii a všem křesťanským svatým, které se událo v roce 609.
Dušičky aneb Památka zesnulých či také Památka všech věrných zemřelých se slaví 2. listopadu, a to již od 10. století. Zavedl je francouzský opat Odilo, a to hlavně proto, aby zabránil pohanským zvykům. V podstatě ale Dušičky vychází z keltského tradice.
V tento den se vzpomíná na zesnulé, kteří ještě nejsou připraveni na vstup do nebe, jsou zatím v očistci.
V České republice mají dušičky dlouhou tradici. Dodržují je nejen věřící, ale také nevěřící. Zvykem je navštívit hřbitov, ozdobit hrob květinami či věnci a zapálit svíčku. Věřící se pak za své mrtvé modlí.
Dušičky se také slaví v mnoha evropských zemích, například v Německu, Rakousku, Polsku, Francii, Belgii. Naproti tomu Halloween se slaví v USA, Velké Británii, Irsku, Austrálii a na mnoha dalších místech.
A ještě zajímavost na závěr: Dříve se peklo speciální sladké pečivo, které se jmenovalo dušičky. Lidé ho dávali žebrákům a pocestným.
Když se řekne listopad, co se vám jako první vybaví? Máte tento měsíc rádi, anebo vám naopak připadá depresivní? Využíváte listopad k výletům, procházkám a cestování či se spíše připravujete na Vánoce? Jak trávíte svůj volný čas a co podnikáte společně se svými dětmi? Podělte se s ostatními o své tipy, rady a nápady.