Datle má asi většina z nás spojeny s Vánocemi či třeba s dovolenou v nějaké exotičtější zemi. Možná překvapí, že datle jsou nejen chutné, ale obsahují i množství tělu prospěšných látek a mají tak pozitivní vliv na fungování celého organismu. Co tedy datle vlastně obsahují? V čem jsou zdraví prospěšné? Tak právě na toto téma bude náš dnešní příspěvek. Příjemné čtení.
Foto: Lumir_/ Pixabay.comDatle je ovoce, které roste na datlovníku pravém, odborně Phoenix dactylifera. Pochází z Mezopotámie. Plody jsou tmavě hnědé, mají oválný tvar.. Plody byly využívány již v daleké minulosti, zmiňuje se o nich i Bible i Korán.
Datle obsahují vitamíny A, B (B1, B2, B3, B6), C (jen v čerstvých datlích), z minerálních látek pak železo, draslík, hořčík, vápník, mangan a další. V datlích se nachází i vláknina. Je dobré vědět, že jsou poměrně kalorické (obsahují hodně cukrů a sacharidů): 100 gramů datlí obsahuje cca 280 kcal.
V současné době je možné koupit různé upravené datle, například:
Nabízejí se samozřejmě i různé druhy a barvy, z různých zemí původu.
Důležité je i správné uchování potravin. Čerstvé datle se uchovávají v lednici. Sušené pak na tmavém a suchém místě, v uzavřeném obalu.
Datle se hojně využívají v kuchyni. Dají se samozřejmě jíst nejen čerstvé, ale i sušené. Oba druhy se dají použít i k přípravě pokrmů, a to zejména sladkých moučníků a dalšího pečiva. Z datlí se vyrábí i marmeláda, sirup či likér.
Máte rádi datle? Jíte je během celého roku, anebo je máte spojeny jen s Vánocemi? Věděli jste o tom, jak jsou datle zdravé? Ochutnali jste někdy i čerstvou datli? Jaká úprava datle vám chutná nejvíce? Podělte se s ostatními o své zkušenosti, rady a tipy.
Zdroj informací:
Wikipedie.cz
„Žádná láska není tak opravdová, jako láska k jídlu,“ řekl kdysi George Bernard Shaw. Souhlasíte s tímto tvrzením? Ať tak...