Nejčastějším typem antikoncepce, které u nás ženy používají, jsou antikoncepční pilulky. Stejně jako ostatní druhy antikoncepce má i tato své nevýhody. Navíc jsou ženy, které hormonální antikoncepci užívat vůbec nesmí. Existují však i další metody antikoncepce. Jednou z nich jsou nitroděložní tělíska. A právě o nich bude náš dnešní příspěvek. Příjemné čtení.
Nitroděložní tělíska, neboli IUD (z anglického intrauterine device) jsou vyrobena z plastu. Jsou relativně malá (vyrábí se v několika velikostech) a nejčastěji mají tvar písmene T. Po zavedení tělíska do dělohy působí jako cizí předmět. Ten se tělo snaží vypudit, a to za pomoci bílých krvinek, které zároveň ničí i spermie. Účinky tělíska zvyšují ještě drátky, které jsou z mědi, zlata, stříbra či ze slitiny zinku.
V podstatě je možné je rozdělit na dvě skupiny, a to na:
U hormonálních tělísek navíc ještě působí hormon gestagen, který se pravidelně ve velmi malém množství uvolňuje do dělohy. Hormon působí lokálně. Jeho úkolem je zvýšit hustotu hlenu a zabránit tak vstupu spermií do dělohy. Vliv má i na růst děložní sliznice a na menstruaci.
Životnost tělíska je cca 5 let, respektive po této době by mělo dojít k výměně.
Tělísko zavádí vždy gynekolog. Jedná se o ambulantní zákrok, který se provádí bez použití anestezie. Pro většinu žen je více méně nebolestivý. Tělísko se zavede do dělohy, a to hned po skončení menstruace (cca 3. den), neboť děložní hrdlo je pootevřeno. Do pochvy pak vedou dvě krátká vlákna, která do budoucna usnadní vyndání.
Tělísko není vhodné pro ženy, které mají:
V případě hormonálního nitroděložního tělíska pak i v případě problémů s játry.
Používáte nějaký druh antikoncepce? Pokud ano, jaký? Jste s ním spokojená? Jaký je váš názor na nitroděložní tělíska? Máte s nimi nějakou zkušenost? Podělte se s ostatními o své zkušenosti, rady a tipy.