V poslední době je častým tématem palmový olej. V této souvislosti se nejčastěji mluví o jeho vlivu na životní prostředí a na zdraví lidí. Co je na palmovém oleji špatného? Není vše jen nafouknutá bublina? A jak se vlastně pozná, kde všude je palmový tuk obsažen? Tak nejen na tyto otázky vám odpovíme v našem dnešním příspěvku. Příjemné čtení.
zdroj: OpenImageBank.comPalmový olej je rostlinný olej. Vyrábí se z palmy olejnice guinejské/palmy olejné. Nabízí se ve dvou formách: ze semen plodu, anebo z oplodí palmy. Liší se složením.
Palmový olej má výbornou tepelnou stabilitu: je možno jej použít k pečení, smažení i fritování. Často se používá jako tzv. strukturální tuk (ovlivňuje konzistenci výrobku) a jako náhrada ztužených tuků. Při jejich výrobě totiž dochází ke vzniku tzv. trans mastných kyselin, které jsou považovány za zdraví škodlivé. Přispívají totiž ke vzniku civilizačních chorob.
Olej obsahuje vitaminy A a E a dále pak nasycené mastné kyseliny, které jsou považovány za nezdravé.
V posledních desetiletích spotřeba tohoto oleje velmi vzrostla. Stal se jedním z nejpoužívanějších rostlinných olejů. V současné době jsou největšími pěstiteli a producenty oleje Malajsie a Indonésie. Plantáže jsou zakládány na místech, kde byl původně deštný prales a na zemědělské půdě.
Potravinářský průmysl
Palmový olej se nachází například v stolních olejích, v margarínech, v slaném a sladkém pečivu, v sušenkách, v čokoládových tyčinkách, v cereáliích, v müsli tyčinkách, v instantních polévkách a podobně.
Kosmetický průmysl
Palmový olej se používá pro výrobu mýdel, sprchových gelů, šampónů, krémů, rtěnek atd. Taktéž je obsažen v čistících a pracích prostředcích.
Pro hospodářská a domácí zvířata
Rozhodnutí, zda palmový olej jíst či nejíst, popřípadě kupovat či nekupovat výrobky, které tento olej obsahují, je v současné době jen na rozhodnutí zákazníků.
Stejně jako v jiných případech je třeba zvážit všechna pro i proti. Každopádně pokud se rozhodnete výrobky s tímto olejem nekupovat, měli byste mít situaci zjednodušenu v tom smyslu, že na výrobcích by údaj o tom, že je ve výrobku obsažen palmový olej, uveden (nařízení EU).
Jestliže se rozhodnete palmový olej i nadále kupovat a konzumovat, pak se určitě vyplatí:
Sledovat množství tuku ve výrobku – denně by to mělo být maximálně 70 gramů, z toho maximálně 20 gramů nasycených mastných kyselin.
Všímat si dalších složek výrobku
Jaký je váš názor na palmový olej? Myslíte si, že je skutečně tak škodlivý, jak se někdy uvádí? A jak se postavit k problémům spojených s jeho pěstováním? Sledujete pečlivě, co výrobky obsahují? Víte, jaký by měl být maximální denní příjem tuku? Podělte se s ostatními o své zkušenosti, rady a tipy.
Zdroj informací:
Wikipedie.cz