Mnoho užitečných věcí či léčebných metod vzniká vlastně náhodou. Jednou z nich je i Priessnitzův obklad, který vynalezl Vincence Priessnitz. A věřte nevěřte, tato jednoduchá metoda má široké využití. A právě na toto téma bude náš dnešní příspěvek. Příjemné čtení.
Vynálezcem tohoto obkladu je Vincence Priessnitz. Priessnitz je považován za zakladatele vodoléčby. Základem jeho léčby byla voda a vzduch. Podstatnou roli hrál i poměrně přísný režim léčby.
Budete potřebovat:
Nejdříve se bavlněná látka namočí ve studené vodě a vyždímá. Ale pozor – teplotu vody je třeba přizpůsobit stavu pacienta – pacient musí být schopen látku s vodou zahřát. Pak se přiloží na postižené místo. Látka musí dobře přiléhat. Přes ni se dá igelit, díky kterému dojde k zapaření. Poté se vše upevní šátkem nebo šálou.
Zábal se má ponechat cca 2 hodiny. Mezi jednotlivými aplikacemi je nutná pauza. Obklady se mohou přikládat na: krk, horní i dolní končetiny, hrudník i na celé tělo.
A jak to funguje? Pod obkladem se vlastně vystřídají tři fáze. V té první dojde ke snížení teploty a cévy se zúží. To trvá cca 2-3 minuty. Pak se se teplota stabilizuje a cévy se rozšíří. Po této fázi, která trvá cca 30 minut, dojde ke zvýšení teploty, přehřátí. Díky těmto třem fázím dojde ke zlepšení prokrvení v daném místě a urychlení léčebných procesů.
Priessnitzův obklad se nejčastěji využívá při následujících potížích a chorobách:
Důležité je vědět, že ne vždy je možné obklad použít. Nevhodný je například při ekzémech, pokládat se nesmí ani na infikovaná místa, špatně se hojící rány a podobně.
Znáte léčivé účinky Priessnitzova obkladu? Využíváte jich? Při jakých potížích? Osvědčil se vám tento obklad? Dáváte ho i svým dětem? Kdo vám tento obklad doporučil? Podělte se s ostatními o své zkušenosti, rady a tipy.