„Hepčí.“ „Na zdraví.“ Zná to každý. Čas od času prostě kýchne každý. Kýchání může mít mnoho příčin. Proč tedy člověk nejčastěji kýchá? Je kýchání typické jen pro člověka? Dá se kýchání nějak předcházet? A jak se jej zbavit? Může být nebezpečné? Tak nejen na tyto otázky vám odpovíme v našem dnešním příspěvku. Příjemné čtení.
Kýchání je obranný reflex organismu. Stojí za ním trojklanný nerv. Tělo se díky kýchání zbavuje nežádoucích, respektive cizorodých látek. Odstraňuje tak viry, bakterie, pyly a další. Udržuje nosní dutinu průchodnou. Z výše uvedeného je jasné, že kýchání by se nemělo potlačovat.
Kýchání je přirozené. Možná překvapí, že kýchají i zvířata.
Příčin kýchání může být více. K těm nejčastějším patří:
Jak již bylo zmíněno, kýchání je vlastně tělu prospěšné. Navíc se nedá ovládat. Existuje ale několik tipů, jak kýchání vyvolat či zastavit.
Vyvolání kýchání
Zastavení kýchání
Asi nepřekvapí, že při kýchání se do okolí mohou dostat bakterie a viry. Dochází tak k nákaze, respektive k přenosu onemocnění. Jedná se o tzv. kapénkovou infekci.
Proto je třeba při kýchání dodržovat určitá pravidla:
Kýcháte často i když nejste nemocní? Víte, čím je u vás kýchání způsobeno? Snažíte se kýchání potlačovat, oddalovat? Stalo se vám někdy, že jste kýchali a nemohli jste přestat? Jak se bráníte pře nákazou od okolí? Podělte se s ostatními o své informace, rady a tipy.
Zdroj informací:
Wikipedie.cz