V dnešním pokračování speciálu s názvem Dětské nemoci, očkování a prevence se zaměříme na onemocnění, o kterém si mnozí možná myslí, že se s ním vlastně nemohou setkat. Bohužel opak je pravdou. O čem tedy bude řeč? O nepříjemném onemocnění, které je vyvoláno parazitem, škrkavkou dětskou. A nenechte se názvem mýlit – nakazit se může i dospělý. Více informací se dozvíte v následujícím příspěvku.
Škrkavka dětská nebo-li Ascaris lumbricoides je parazit patřící mezi hlístice. Vzhledem připomíná bílého až narůžovělého kroužkovitého červa. Dospělý parazit měří 15 - 40 centimetrů (samička bývá větší než samec). Škrkavky žijí v tenkém střevě.
Škrkavka je rozšířena po celém světě. Nejvíce se vyskytuje v tropických a subtropických oblastech.
Škrkavka může způsobit značné problémy (například ucpání a protržení střev), které mohou končit smrtí (více se dozvíte dále).
Askarióza nebo-li nákaza škrkavkou dětskou je nemocí „špinavých rukou“. Nakazit se je možné tak, že člověk pozře vajíčka škrkavky, která způsobují infekci. Ta (respektive larvy, které se „vyklubou“ z vajíčka) se pak pohybují po těle (ze střeva proniknou do krve, do plic, do hltanu a opět zpět do střeva), až se nakonec usídlí v tenkém střevě, kde se vyvíjí v dospělého jedince.
Samička naklade vajíčka (může jich být až 200 000 za den), která odcházejí ven ve stolici. Vajíčko zraje cca 10 - 15 dní, pak se stává infekční.
Nepříjemné je, že vajíčka jsou poměrně odolná a například v půdě jsou schopná přežít i několik let.
A aspoň jedna pozitivní zpráva: askarióza není nakažlivá, respektive nepřenáší se z člověka na člověka.
Vždy záleží na tom, která část těla je zasažena – tedy, zda larva ještě cestuje, anebo je parazit již usídlen v tenkém střevě.
V případě, že jsou larvy v plicích, pak se zpravidla objevuje kašel, bolest na hrudi, zvýšená teplota. Jsou-li ve střevech, pak je to bolest břicha (někdy až křeče), průjem, zvracení, nadýmání, zvýšená teplota až horečka.
Napadeny mohou však být i další orgány – ledviny, slepé střevo, játra, žaludek, uši, oči a další.
V nejhorším případě se pak dokonce mohou dostat do míchy a mozku.
Pokud máte podezření na toto onemocnění, pak určitě navštivte lékaře, který provede vyšetření stolice. Taktéž zpravidla odebere krev. Poslat vás může ale i na další vyšetření (například rentgen).
K samotné léčbě se pak používají benzimidazolové a tetrahydropyrimidinové přípravky.
V tomto případě je to jednoznačně dostatečná hygiena - mytí rukou, mytí potravin, správná tepelná úprava potravin, zvýšená pozornost při cestách do zahraničí atd.
Zdrojem nákazy bývají i pískoviště (obzvláště pak neoplocená - je možné se nakazit zvířecími škrkavkami).
Obzvláště u menších dětí je samozřejmě prevence často velmi složitá, protože jsou zvědavé, na vše sáhnou, pak si dají ruku či prst do úst – a nákaza je tu. Problém jsou také již výše zmíněné dětské kolektivy.
Setkali jste se někdy s tímto onemocněním? Pokud ano, koho postihlo? A jak jste nákazu rozpoznali? Jak dlouho trvalo léčení? Co děláte proto, aby váš potomek neonemocněl chorobami způsobenými parazity? Domníváte se, že vámi dodržovaná prevence je dostatečná? Podělte se s ostatními o své tipy, zkušenosti a rady.
(Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. V žádném případě nemohou nahradit konzultaci s profesionálním lékařem.)
Redakce JáRodič pro vás připravila speciál Dětské nemoci, očkování a prevence. Je třeba konstatovat, že nemoci k dětství prostě patří. Nejsou...