O nás     Inzerce     KontaktO rodičích a jejich dětech již od roku 2009
Hledat
Nepřehlédněte: Pohádky pro děti
Tip na knihu: Polepšovna pro čarodějky
7 tipů, jak být úplně v pohodě
Jak řešit neplodnost
Hlavní rubriky: Těhotenství, Zdraví, Péče o dítě, Výchova dítěte, Zábava a volný čas, Rodiče sobě, Diskuze, Služby pro rodiče, Speciály


Tasemnice

Řekne-li se tasemnice, každému se asi vybaví odporný dlouhý bílý „had,“ který žije a parazituje v těle člověka. Možná si myslíte, že v dnešní době se s tímto parazitem člověk už vlastně nemůže setkat, neboť potraviny jsou kontrolovány, ale opak může být pravdou. Jistě, nejedná se o běžnou ani častou záležitost, ale nelze jí úplně vyloučit, a to třeba i proto, že se dnes mnohem více cestuje do méně či více exotických zemí. Chcete-li vědět více, čtěte dále.

Tasemnice

zdroj: OpenImageBank.com
zdroj: OpenImageBank.com
Druhů tasemnic je mnoho a samozřejmě ne všechny napadají člověka. Tito paraziti patří do kmene ploštěnci. U člověka se nejčastěji vyskytuje tasemnice bezbranná, dětská, dlouhočlenná a škulovec široký.

Tasemnice většinou parazitují ve střevech (v tenkém střevě), ovšem mohou být například i v mozku (viz dále).

Tasemnice mají malou hlavičku (s přísavkami/háčky) a i několik metrů dlouhé tělo složené z článků. Jedná se o hermafrodity. Vajíčka dozrávají v článcích, ty se oddělí a odcházejí společně se stolicí z těla. Vajíčka jsou pak pozřena mezihostitelem, v jeho těle se vylíhne larva, která se vyvine v boubel (obsahuje hlavičku tasemnice). Člověk se pak nakazí tak, že sní nedostatečně tepelně upravené maso, ve kterém je boubel.

Jak člověk onemocní

Je třeba vědět, že člověk může být buď konečným hostitelem tasemnice (viz výše), anebo mezihostitelem. Tato druhá varianta je horší, neboť larvy mohou být v různých orgánech.

Jak již bylo zmíněno, člověka může napadnout více druhů tasemnic a objevit se mohou i různá onemocnění. Většinou však tasemnice parazituje v tenkém střevu.

Příznaky onemocnění

Záleží na typu onemocnění. Často se vlastně nijak zvlášť neprojevuje, dostaví se například bolesti břicha, zažívací potíže, nechutenství, nevolnosti a podobně. Pokud se tasemnice (resp. larvy) dostane do mozku (tzv. mozková cysticerkóza), pak se samozřejmě jedná o závažné onemocnění (může končit smrtí) a mezi příznaky pak patří bolesti hlavy, křeče, problémy se zrakem a další.

Léčba

Je velmi důležité, aby byla zlikvidována celá tasemnice (hlavně hlavička), jinak by totiž mohla tasemnice zase dorůst. K léčbě se používají léky, které obsahují niklosamid a praziquantel.

V případě, že je člověk mezihostitelem, pak je léčba samozřejmě složitější, neboť larvy se mohou nacházet v různých orgánech.

Prevence

Neúčinnější prevencí je dodržování základních hygienických zásad a konzumace pouze dobře tepelně upraveného masa.

 

 

Zdroj informací:

Wikipedia.com

 

 

(Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. V žádném případě nemohou nahradit konzultaci s profesionálním lékařem.)

 


(6. 5. 2013 | redakce)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2009-2024 JaRodic.cz, ISSN 1804-0632
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: redakce(at)jarodic.cz | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu JaRodic.cz a ochrana soukromí | pg(10998)