V průběhu těhotenství absolvuje budoucí maminka množství různých vyšetření. Jedním z nich je i testování na těhotenskou cukrovku. Tento test byl zaveden pro všechny těhotné relativně nedávno. Důvodem bylo hlavně to, že těhotenská cukrovka se objevuje stále častěji a že není-li zjištěna a léčena včas, může způsobit problémy nejen mamince, ale samozřejmě i dítěti. Co to tedy těhotenská cukrovka vlastně je? Jak se projevuje, respektive jak žena pozná, že ji má? A jak se dá léčit? Tak nejen na tyto otázky vám odpovíme v našem dnešním příspěvku. Příjemné čtení.
zdroj: OpenImageBank.comTěhotenská cukrovka (odborně gestační diabetes mellitus) je metabolická porucha, při níž není produkován dostatek inzulínu a která je poprvé zjištěna v průběhu těhotenství. Projevuje se zvýšenou hladinou glukózy v krvi.
Uvádí se, že těhotenská cukrovka u nás postihuje téměř 20 % těhotných žen. Je třeba vědět, že neléčená cukrovka může vést k poměrně velkým problémům nejen u matky, ale samozřejmě i u plodu/dítěte.
V České republice by v současné době měly být na cukrovku testovány všechny těhotné ženy.
U matky:
U dítěte
Vývojové poruchy – vyšší riziko lehké mozkové dysfunkce, poruchy pozornosti, hyperaktivita a další
Těhotenská cukrovka se zpravidla pozná jen díky vyšetření, a to proto, že se u ní neobjevují žádné specifické příznaky. Objevit se může: častější pocit žízně či častější močení, zvýšená únava, častější infekce (zejména kvasinkové).
Těhotné ženy jsou v průběhu těhotenství testovány dvakrát. Poprvé je to hned na počátku těhotenství. Ženě je odebrána krev. Hodnota glykémie nalačno by měla být nižší než 5,1mmol/l.
Druhé testování se provádí mezi 24. a 28. týdnem těhotenství. Průběh tohoto zátěžového testu je poněkud náročnější. Test trvá cca 2 hodiny. Na vyšetření je třeba přijít nalačno, tj. od půlnoci se nemá jíst ani pít.
Nejdříve se odebere krev. Pak žena vypije roztok 75 g glukózy a po 60 a 120 minutách se opět odebere krev. Po celou dobu nesmí žena nic jíst ani pít a musí být v klidu.
Všechny ženy trpící těhotenskou cukrovkou by měly být sledovány v diabetologické poradně. Léčba spočívá:
Zdroj informací:
Cpzp.cz
Tehotenskacukrovka.cz
(Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. V žádném případě nemohou nahradit konzultaci s profesionálním lékařem.)