Vánoční hvězda se v posledních letech stala i u nás neodmyslitelnou součástí Vánoc. Zdobí Štědrovečerní stůl, bývá součástí betlémů a hodí se i k dalšímu zkrášlení bytů, domů a dalších prostor. Kde se vlastně vánoční hvězda vzala a proč spatří k vánočním tradicím? Jak o rostlinku pečovat, aby vypadala krásně a vydržela i na další Vánoce? Tak nejen na tyto otázky vám odpovíme v našem dnešním příspěvku. Příjemné čtení.
Foto: Stevepb / Pixabay.comVánoční hvězda, nebo-li Poisentie a pryšec nádherný či odborně Euphorbia pulcherrima (pro zajímavost: znamená to nejkrásnější z rodu euphorbias) pochází se Střední Ameriky, konkrétně z Mexika. V subtropech dorůstá neuvěřitelné výšky 4 metrů.
Název Poisentie získala podle amerického velvyslance v Mexiku, zároveň lékaře a botanika, Joela Poinsetta, který rostlinku přivezl do USA. Do Evropy ji pak na počátku 19. století přivezl německý přírodovědec Alexander von Humboldt.
Sláva rostlinky vzrostla na počátku 20. Století. A věhlas nezískala nikde jinde než v Los Angeles. Dnes je vánoční hvězda neodmyslitelnou součástí Vánoc.
Nejčastější je její červená varianta, která se stala vánoční tradicí, objevíte ale i bílou, krémovou a další.
A pro zajímavost ještě legenda spojená s vánoční hvězdou: Aztécká legenda říká, že vánoční hvězda se zrodila z několika kapek krve bohyně (popřípadě královny), která byla nešťastně zamilovaná a měla zlomené srdce.
Jak již bylo zmíněno, vánoční hvězda pochází z Mexika. Tam lidé věřili, že je symbolem betlémské hvězdy.
Vánoční hvězda se ve 20. století rozšířila do mnoho částí světa a stala se neodmyslitelnou součástí Vánoc.
Tip: Vánoční hvězda je nádhernou součástí vánoční výzdoby. Může být umístěna ve vánočním květináči, jako součást betlému či vánoční tabule, vynikne, je-li obklopena jehličím a podobně. Záleží jen na vás, kam hvězdu s jejími výraznými červenými listy umístíte.
Poisentie je relativně nenáročná rostlina, která může krášlit domácnost i více let. Důležité je vědět, že se jedná o jedovatou rostlinu.
Rostlina potřebuje:
Co rostlině vadí:
Vzhledem k tomu, že tato rostlinka se kupuje zpravidla před Vánoci, je třeba dbát na to, aby cestou domů, popřípadě již v obchodě, nenamrzla.
Po Vánocích sice vánoční hvězda často nevypadá moc dobře, přesto ji není třeba vyhazovat. Doporučuje se nechat ji cca do května odpočinout, respektive přemístit ji na chladnější místo a omezit zalévání. Rostlinu je pak vhodné ji seříznout, přesadit a nadále o ni pečovat. V září je pak nutné jí věnovat speciální péči, aby pak na Vánoce opět vykvetla. Střídá se světlo a tma – tedy cca 8-10 hodin je vánoční hvězda na světle, zbytek je schována.
Líbí se vám vánoční hvězda? Pokud ano, patří ve vaší domácnosti neodmyslitelně k Vánocům? Jakou barvu rostliny volíte? Kam ji dáváte? Uchováváte vánoční hvězdu i na další rok? A má vždy znovu červené listy? Podělte se s ostatními o své zkušenosti, rady a tipy.
Zdroj informací:
Wikipedie.cz