Rok utekl jako voda a už jsou tu opět Velikonoce. Pro někoho představují oslavu příchodu jara a probouzení přírody, pro jiné patří k nejdůležitějším svátkům v roce. Mnozí využijí prodloužený víkend k návštěvě blízkých, k pobytu venku či k odpočinku. Někteří nezapomenou ani na tradice a zvyky, které jsou s Velikonocemi spojeny. A Velikonocům samozřejmě patří i různé dobroty. A o tom všem bude náš dnešní příspěvek. Příjemné čtení.
Jméno Velikonoc je odvozeno od Velké noci (noc, kdy vstal Ježíš Kristus z mrtvých). V souvislosti s těmito svátky je třeba zmínit i židovský svátek Pesach, který se slaví na počest vysvobození Židů z egyptského zajetí.
Velikonoce se vždy konají v neděli po prvním jarním úplňku (jaro začíná 21. března). Velikonoční neděle, tedy Boží hod velikonoční může připadat na kterékoliv datum mezi 22. březnem a 25. dubnem. Letos to bude 20. dubna.
Božím hodem velikonočním končí velikonoční/pašijový týden (pašije – vyprávění o utrpení Ježíše Krista). Každý den v tomto týdnu má své jméno: Květná neděle – poslední postní neděle (půst začíná Popeleční středou a trvá 40 dní) - letos 13.4., Modré (žluté) pondělí – představuje poslední masopustní pondělí - 14.4., Šedivé úterý - 15.4., Škaredá (Sazometná) středa - 16.4., Zelený čtvrtek – 17.4., Velký pátek - 18.4. a Bílá sobota - 19.4.
A možná překvapí, že existují i další dny, které jsou úzce spjaty s Velikonocemi a dokonce mají své názvy. Patří k nim například:
Pytlový čtvrtek, který následuje po Popeleční středě, Černá neděle – 42 dní před Božím hodem velikonočním, Kýchavá neděle – 28 dní před Božím hodem velikonočním a Družebná neděle – 21 dní před Božím hodem velikonočním. Sedm dní po Božím hodu velikonočním se pak slaví Bílá neděle.
Velikonoce jsou spojeny s mnoha zvyky a tradicemi. Mezi nejznámější patří:
K dalším tradicím a zvykům patří například: polévání vodou (chlapci polévají děvčata vodou ráno, ta jim to odpoledne oplácí) či velikonoční zajíček (tradice pochází z Německa. Zajíček přináší dětem čokoládová vajíčka – děti je mohou hledat na zahradě, v lese či na jiných místech).
Na Velikonoce je zvykem zdobit byt různými velikonočními dekoracemi. Na dnešní den jsme pro vás proto připravili tip na výrobu jedné takové, konkrétně papírového vajíčka. Postup je velmi snadný a zvládnou ho i menší děti.
A co budete potřebovat? Pouze čtvrtku, obrázek květin či nějaký velikonoční motiv (záleží jen na vás), lepidlo, pravítko, nůžky a tužku.
Nejdříve ze čtvrtky vystřihnete tvar vajíčka. Poté vystřihnete z obrázku/barevného papíru obdélník, který bude mít šířku i výšku cca jako vajíčko. Obdélník rozdělíte na stejně široké proužky a nastříháte je. Na papírové vajíčko pak nanesete lepidlo a přikládáte jednotlivé proužky vedle sebe (nejlépe v jiném pořadí než byly původně). Nakonec proužky zastřihnete dle vajíčka.
A abychom vám i vašim dětem Velikonoce zpříjemnili, připravili jsme pro vás velikonoční omalovánky. Pustit se můžete do vybarvování tradičních velikonočních symbolů, a to zajíčka, kuřátka či vajíček.
Máte rádi Velikonoce? Co pro vás představují? Co na velikonoční svátky plánujete? Dodržujete nějaké zvyky či tradice? Pokud ano, jaké? Pečete doma beránka, mazanec či jidáše? A podělíte se s ostatními čtenáři o vyzkoušené recepty? Předem děkujeme.
Přejeme vám i vašim blízkým veselé Velikonoce.