O nás     Inzerce     KontaktO rodičích a jejich dětech již od roku 2009
Hledat
Nepřehlédněte: Pohádky pro děti
Tip na knihu: Polepšovna pro čarodějky
7 tipů, jak být úplně v pohodě
Jak řešit neplodnost
Hlavní rubriky: Těhotenství, Zdraví, Péče o dítě, Výchova dítěte, Zábava a volný čas, Rodiče sobě, Diskuze, Služby pro rodiče, Speciály


Vývojová dysfázie

Jak často zdůrazňujeme na našich stránkách, každé dítě je jiné – některé začne brzy chodit, jiné třeba mluvit a dalšímu vše trvá o něco déle. Často se jedná o přirozený vývoj, ovšem v některých situacích je třeba zbystřit a nestrkat hlavu do písku. V dnešním příspěvku se zaměříme na jednu z nich, na poruchu vývoje řeči – na tzv. vývojovou dysfázii. Dozvíte se nejen to, jak se tato porucha pozná, ale i to, jak se léčí. Příjemné čtení.

Vývojová dysfázie

Vývojová dysfázie
Vývojová dysfázie
Vývojová dysfázie je porucha, která se týká vývoje řeči. Postižena jsou centra řeči v mozku. Může být zasaženo nejen samotné mluvení, ale i chápání/porozumění mluvenému slovu. Není úplně jasné, co je příčinou vzniku této poruchy. Uvádí se, že k poškození může dojít v době těhotenství, porodu či brzy poté. Svou roli hraje i dědičnost. Častěji mají tuto poruchu chlapci.

Vývojová dysfázie má několik stupňů – od nejlehčího po nejtěžší.

Jak se pozná vývojová dysfázie

A jak se tato porucha pozná? Není to samozřejmě úplně snadné. Nezbytné je vyšetření odborníkem, respektive odborníky z více oborů. Každopádně pro rodiče je asi prvním příznakem toho, že něco není v pořádku, skutečnost, že dítě nemluví, popřípadě jen omezeně, jeho slovní zásoba je chudá – neodpovídá věku, mluví s chybami (chybné skloňování a časování, přehazování slabik, komolení slov atd.) a další. Projevuje se tedy u něj opožděný vývoj řeči. K dalším příznakům patří porucha sluchového a zrakového vnímání, problémy s pamětí, nerovnoměrný vývoj, narušení orientace v čase a prostoru, problémy s motorikou a další. Ve škole se pak mohou objevit i problémy s učením, respektive poruchy učení, například dyslexie, dysgrafie, poruchy pozornosti a soustředění atd.

Co dělat?

Pokud se vám zdá, že dítě nerozumí slovům, popřípadě nemluví tak, jak by odpovídalo jeho věku, pak se určitě vyplatí poradit se s pediatrem, popřípadě s dalším odborníkem (pro začátek nejlépe s klinickým logopedem). Vysvětlete lékaři své obavy - nic nezamlčujte, ani nepřehánějte. Určitě se nenechte odbýt tím, že vše je ok, že některé děti prostě mluví později a podobně. Rodiče znají své dítě nejlépe, ví, jak se chová, často cítí, že něco není v pořádku. I tady platí, že čím dříve je porucha rozpoznána, tím lépe, neboť se může začít s terapií. Je třeba si uvědomit, že v tomto případě nejde „jen o mluvení“, ale i o celkový vývoj dítěte.

A kdy se dá porucha rozpoznat? Bývá to okolo třetího roku života dítěte, kdy většina dětí už mluví ve větách. Může to být ale již dříve (záleží to na stupni poruchy a také samozřejmě na dalších faktorech), anebo samozřejmě i později.

A ještě doplnění: konečná diagnóza se stanoví až poté, co dítě posoudí odborníci z více oborů – tedy klinický logoped, foniatr, psycholog, někdy také neurolog. Vždy se musí vyloučit porucha sluchu a zraku, opožděný vývoj, nedostatek podnětů ze strany rodiny a okolí atd.

Jak probíhá léčba

Poté, co je stanovena diagnóza, musí odborník (klinický logoped) určit postup léčby. Je jasné, že aby byla terapie úspěšná, tak je třeba rozvíjet více oblastí. Jedná se například o motoriku, a to hrubou i jemnou, o rozvoj sluchového i zrakového vnímání, o podporování paměti atd.

Léčení bývá zpravidla dlouhodobější, vyžaduje důslednost a trpělivost. Samozřejmostí musí být spolupráce odborníka, dítěte, rodiny, školky a školy.

Závěr

Mělo vaše dítě někdy potíže s řečí? Pokud ano, kdy jste tuto záležitost začali řešit? O jakou poruchu/problém se jednalo? Jakého lékaře jste navštívili nejdříve? Máte ve svém okolí nějaké dítě, které trpí vývojovou dysfázií? Jestliže ano, jak se to u něj projevuje? Jak tuto situaci řeší jeho rodiče? Podělte se s ostatními o své zkušenosti, tipy a rady.

 

 

(Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. V žádném případě nemohou nahradit konzultaci s profesionálním lékařem.)


(27. 9. 2013 | redakce)

Facebook Twitter
Komentáře, názory a rady

Zatím sem nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první...

>>> Číst a vkládat komentáře <<<
©2009-2024 JaRodic.cz, ISSN 1804-0632
Provozovatel: Bispiral, s.r.o., kontakt: redakce(at)jarodic.cz | Inzerce: Best Online Media, s.r.o., zuzana@online-media.cz
O vydavateli | Pravidla webu JaRodic.cz a ochrana soukromí | pg(11263)