Pokud očekáváte narození potomka, popřípadě plánujete miminko do budoucna, pak je fajn vědět o tom, že některé děti se rodí s tzv. novorozeneckou žloutenkou. Zpravidla není žádný důvod k obavám, ovšem určitě je dobré mít informace o této nemoci, o tom, kdy a proč se objevuje, jak se pozná a samozřejmě hlavně to, jak se léčí. A právě o tom bude náš dnešní příspěvek. Příjemné čtení.
Novorozenecká žloutenka je onemocnění, které postihne zhruba polovinu novorozenců. Objevuje se zpravidla 2. – 3. den po porodu. Problém spočívá v tom, že se v krvi dítěte hromadí bilirubin (žluté barvivo), který vzniká při rozpadu červených krvinek a běžně z těla vylučován játry. Příčiny vzniku novorozenecké žloutenky jsou tedy dvě: nadměrná tvorba bilirubinu; neschopnost těla vylučovat bilirubin v dostatečném množství, respektive nedostatečná funkce jater.
V této souvislosti je ještě třeba zmínit, že důvodem, proč se žloutenka objevuje právě po porodu je změna prostředí. V děloze potřebuje dítě pro zásobování těla kyslíkem vyšší počet červených krvinek; po narození toto již není potřeba (dítě dýchá plícemi, kyslíku je dostatek), a proto se nepotřebné červené krvinky rozpadají.
Žloutenka zpravidla zmizí do konce prvního týdne, respektive do deseti dnů života dítěte. Trvat ale může i několik týdnů.
A proč je důležité u novorozenců hladinu bilirubinu sledovat? Žloutenka totiž představuje riziko pro organismus v tom směru, že dostane-li se bilirubin do mozku, může jej poškodit.
A jak se žloutenka pozná? Je viditelná na první pohled, neboť kůže novorozence je žlutě zbarvena, stejně tak bělmo očí. Nejvíce patrné je to na denním světle.
Všichni novorozenci u nás jsou při pobytu v porodnici vyšetřováni na žloutenku, a to hned několikrát. Hladina bilirubinu v krvi se měří přístrojem, který se přiloží na kůži dítěte, anebo odběrem krve (tímto způsobem se získávají přesné hodnoty).
V případě běžné novorozenecké žloutenky spočívá léčba vlastně jen v tom, že je dítě vystavováno co nejvíce dennímu světlu (ne však přímému slunci), které urychluje rozpad bilirubinu v krvi. Doporučeno je i časté kojení.
Pokud se jedná o závažnější formu, pak se využívá fototerapie, tedy léčby světlem - konkrétně tzv. modrým světlem. Dochází tak k přeměně bilirubinu na netoxickou látku rozpustnou ve vodě, která je z těla vyloučena spolu s močí. Při fototerapii leží dítě v inkubátoru, je nahé (nebo má jen plenu) a oči jsou zakryté, aby nedošlo k poškození sítnice.
V nejzávažnějších případech, kdy se nedaří snižovat hladinu bilirubinu v krvi, respektive tato hladina roste, se přistupuje k výměnné krevní transfuzi.
Trpělo vaše dítě po narození novorozeneckou žloutenkou? Pokud ano, měli jste dostatek informací o tomto onemocnění, anebo jste nevěděli co a jak? Za jak dlouho žloutenka zmizela? Museli jste i po návratu z porodnice absolvovat v této souvislosti nějaké vyšetření? Podělte se s ostatními o své zkušenosti, příběhy, rady a tipy.
Zdroj informací:
Wikipedie.cz
Nemocnice Jablonec nad Nisou – Novorozenecká žloutenka - Jana Jírů, pediatrie
(Přesto, že přípravě informací v našich článcích věnujeme maximální pozornost, všechny zde uvedené informace je nutno považovat za informativní. V žádném případě nemohou nahradit konzultaci s profesionálním lékařem.)